گروه تکفانت

 

معرفی سوئیچ های کاتالیست سیسکو

کلاس سوئیچ های کاتالیست سیسکو در حال حاضر از رایج ترین سوئیچ های به کار گرفته شده در شرکت ها و سازمان های بزرگ در دنیا و  همینطور کشور ما هستند. تنوع در طراحی و مدل های مختلف باعث شده است نیازهای حوزه وسیعی از کاربردها و راهکارهای شبکه با به کارگیری این نوع سوئیچ ها مرتفع شود. این کلاس از سوئیچ ها در سری های مختلفی تولید شده و هر سری شامل تعداد زیادی مدل است که بر اساس نیاز مجموعه خود می توانید بهینه ترین آنها را انتخاب نمائید.

 

 

سوئیچ های کاتالیست در دو نوع کلی فیکس و ماژولار تولید می شوند. سوئیچ های فیکس دارای یک شاسی و تعدادی درگاه ثابت هستند. البته در برخی مدل ها برای توسعه درگاه های شبکه، اینترفیس های WAN و یا افزودن ماژول های ارتباطی فیبر امکان افزودن اسلات و کارت های توسعه به صورت محدود وجو دارد. اما در سری های ماژولار امکان انتخاب بین پردازنده ها و ماژول های سوئیچینگ با تنوع در تعداد و نوع پورت برای یک شاسی وجود دارد. به همین خاطر از این نوع سوئیچ ها تحت عنوان سوئیچ های chassis-based  هم نام برده می شود. این نوع سوئیچ ها بازدهی و توان بسیار زیادی داشته و در عین حال عمر مفید آنها بسیار بالاست. از دیگر مزایای مهم آنها توانمندی آنها در موضوع  افزونگی شبکه  است. در این نوع سوئیچ ها می توان قاعده افزونگی را در مورد منبع تغذیه، ماژول های سوئیچینگ و بسیاری از اجزاء دیگر به راحتی به کار گرفت.

در تشخیص نوع یک سوئیچ می توان گفت معمولا سری هایی که نام آنها با عدد دو آغاز می شود از نوع لایه دو و سری هایی که نام آنها با عدد سه آغاز می شود مختص لایه سه هستند. سری های ویژه لایه دو مثل سری 2950 و 2960 بدلیل خاصیت ذاتی آنها که در لایه اکسس کار میکنند طبیعتا تقاضای بسیار زیادی در بازار دارند و از پر فروش ترین سری سوئیچ های سیسکو محسوب میگردند کیفیت بسیار خوب در ساخت،قابلیت های پیشرفته نظیر  VLANing و سهولت درکانفیگ کردن ،بهره مندی از پورت های جانبی فیبر حتی  تا 10G پهنای باند، در مدل های جدید و همچنین سیستم عامل خوب و کارا تنها قسمتی از ویژگی های این سری از سوئیچ های سیسکو است . 

 

سوئیچ های کاتالیست لایه سه علاوه بر برخورداری از قابلیت های سوئیچ های لایه دو می توانند ارسال بسته ها را با قابلیت های سخت افزاری یک مسیریاب هم انجام دهند. با اینکار می توان در کاهش هزینه ها به مقدار زیادی صرفه جویی کرد  زیرا نیازی به خرید روتر های اضافی برای استفاده از قابلیت های VLAN و ایجاد ترافیک بین VLANها نخواهد بود. پروتکل های مسیریابی مانند EIGRP و در برخی اوقات OSPF می توانند با استفاده از تعریف شدن یکی از پورت های سویچ به عنوان پورت مسیریابی مورد استفاده قرار بگیرند . سویچ های لایه سوم در طراحـی های شبکه ای معمولا در سطح لایه توزیـع ( Distribute )    و یا هسته ( Core ) شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. سری های مختلف سوئیچ های کاتالیست عبارتند از: سری های فیکس  2950، سری 2960، سری 3560، سری 3650، سری 3750، سری 3850 و سری های ماژولار، 1700، 3000، 4500، 4900، 5000 و 6500.

 

 

 

 


ویدئو:  آشنایی با مراکز تلفن 6100 گرند استریم

ویدئو: آشنایی با مراکز تلفن 6100 گرند استریم

این ویدئو که محصول شرکت گرند استریم است به معرفی اجمالی مرکز تلفن های سری 6100 UCM می پردازد. مراکز تلفن گرند استریم پلت فرمی سخت افزاری هستند که از نرم افزار استریسک در دل خود استفاده می کنند. قدرت سخت افزاری این محصولات در کنار قابلیت های پیشرفته و انعطاف پذیری استریسک این مراکز را به ابزارهای قابل اعتمادی تبدیل کرده است.
ویدئو: نحوه استفاده از بلوتوث گوشی های تلفن گرنداستریم

ویدئو: نحوه استفاده از بلوتوث گوشی های تلفن گرنداستریم

گوشی های گرنداستریم در برخی از مدل ها دارای قابلیت بلوتوث هستند. این قابلیت کاربردهای بسیار مفید و جالبی دارند که تاکنون درست معرفی نشده اند. با استفاده از قابلیت شما می توانید گوشی های گرنداستریم را به گوشی موبایل و یا هر گوشی بلوتوث دار دیگری وصل کنید. این اتصال برای جابجایی تماس ها بین دو گوشی و یا هماهنگ سازی دفترچه تلفن گوشی گرنداستریم با موبایل شما و ... کاربرد دارد
ویدئو: معرفی گوشی تلفن GXP1625 گرنداستریم

ویدئو: معرفی گوشی تلفن GXP1625 گرنداستریم

این ویدئو که محصول شرکت گرند استریم است به معرفی اجمالی گوشی GXP1625 می پردازد. گوشی GXP 1625 یک گوشی تلفن تحت شبکه و محصول کمپانی آمریکایی گرنداستریم است. کیفیت صدای فوق العاده و HD آن از محاسن اصلی گوشی های گرنداستریم به شمار می رود. مدل 1625 با امکان تنظیم دو شماره داخلی؛ پشتیبانی از پروتکل SIP و قیمت مناسب از جمله گوشی های ویپ پرطرفدار موجود در بازار ویپ محسوب می شود.
ویدئو: معرفی گوشی تلفن GXP1628 گرنداستریم

ویدئو: معرفی گوشی تلفن GXP1628 گرنداستریم

این ویدئو که محصول شرکت گرند استریم است به معرفی اجمالی گوشی GXP1628 می پردازد. گوشی GXP 1628 یک گوشی تلفن تحت شبکه است. کیفیت صدای فوق العاده و HD آن از محاسن اصلی گوشی های گرنداستریم به شمار می رود. مدل 1628 با امکان تنظیم دو شماره داخلی و پشتیبانی از پروتکل های SIP و IAX از جمله گوشی های ویپ پرطرفدار موجود در بازار ویپ محسوب می شود.
آشنایی با استاندارد رنگ بندی کابل های مخابراتی

آشنایی با استاندارد رنگ بندی کابل های مخابراتی

این مقاله قصد داردشما را با استاندارد رنگ بندی یا Color Code کابل های مخابراتی آشنا کند. رنگ بندی کابل های مخابراتی یکی از مواردی است که یک کارشناس ویپ لازم است با آن آشنا باشد زیرا معمولا پروژه های ویپ شامل اجرای موارد پسیو نیز می گردد. کابل های مخابراتی از تعداد زوج سیم های متفاوتی تشکیل می شوند. در این میان رنگ بندی این سیم ها به تفکیک زوج ها برای تسهیل پروسه های اجرا و عیب یابی کمک می کند.
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید