گروه تکفانت

 

معرفی سوئیچ های کاتالیست سیسکو

کلاس سوئیچ های کاتالیست سیسکو در حال حاضر از رایج ترین سوئیچ های به کار گرفته شده در شرکت ها و سازمان های بزرگ در دنیا و  همینطور کشور ما هستند. تنوع در طراحی و مدل های مختلف باعث شده است نیازهای حوزه وسیعی از کاربردها و راهکارهای شبکه با به کارگیری این نوع سوئیچ ها مرتفع شود. این کلاس از سوئیچ ها در سری های مختلفی تولید شده و هر سری شامل تعداد زیادی مدل است که بر اساس نیاز مجموعه خود می توانید بهینه ترین آنها را انتخاب نمائید.

 

 

سوئیچ های کاتالیست در دو نوع کلی فیکس و ماژولار تولید می شوند. سوئیچ های فیکس دارای یک شاسی و تعدادی درگاه ثابت هستند. البته در برخی مدل ها برای توسعه درگاه های شبکه، اینترفیس های WAN و یا افزودن ماژول های ارتباطی فیبر امکان افزودن اسلات و کارت های توسعه به صورت محدود وجو دارد. اما در سری های ماژولار امکان انتخاب بین پردازنده ها و ماژول های سوئیچینگ با تنوع در تعداد و نوع پورت برای یک شاسی وجود دارد. به همین خاطر از این نوع سوئیچ ها تحت عنوان سوئیچ های chassis-based  هم نام برده می شود. این نوع سوئیچ ها بازدهی و توان بسیار زیادی داشته و در عین حال عمر مفید آنها بسیار بالاست. از دیگر مزایای مهم آنها توانمندی آنها در موضوع  افزونگی شبکه  است. در این نوع سوئیچ ها می توان قاعده افزونگی را در مورد منبع تغذیه، ماژول های سوئیچینگ و بسیاری از اجزاء دیگر به راحتی به کار گرفت.

در تشخیص نوع یک سوئیچ می توان گفت معمولا سری هایی که نام آنها با عدد دو آغاز می شود از نوع لایه دو و سری هایی که نام آنها با عدد سه آغاز می شود مختص لایه سه هستند. سری های ویژه لایه دو مثل سری 2950 و 2960 بدلیل خاصیت ذاتی آنها که در لایه اکسس کار میکنند طبیعتا تقاضای بسیار زیادی در بازار دارند و از پر فروش ترین سری سوئیچ های سیسکو محسوب میگردند کیفیت بسیار خوب در ساخت،قابلیت های پیشرفته نظیر  VLANing و سهولت درکانفیگ کردن ،بهره مندی از پورت های جانبی فیبر حتی  تا 10G پهنای باند، در مدل های جدید و همچنین سیستم عامل خوب و کارا تنها قسمتی از ویژگی های این سری از سوئیچ های سیسکو است . 

 

سوئیچ های کاتالیست لایه سه علاوه بر برخورداری از قابلیت های سوئیچ های لایه دو می توانند ارسال بسته ها را با قابلیت های سخت افزاری یک مسیریاب هم انجام دهند. با اینکار می توان در کاهش هزینه ها به مقدار زیادی صرفه جویی کرد  زیرا نیازی به خرید روتر های اضافی برای استفاده از قابلیت های VLAN و ایجاد ترافیک بین VLANها نخواهد بود. پروتکل های مسیریابی مانند EIGRP و در برخی اوقات OSPF می توانند با استفاده از تعریف شدن یکی از پورت های سویچ به عنوان پورت مسیریابی مورد استفاده قرار بگیرند . سویچ های لایه سوم در طراحـی های شبکه ای معمولا در سطح لایه توزیـع ( Distribute )    و یا هسته ( Core ) شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. سری های مختلف سوئیچ های کاتالیست عبارتند از: سری های فیکس  2950، سری 2960، سری 3560، سری 3650، سری 3750، سری 3850 و سری های ماژولار، 1700، 3000، 4500، 4900، 5000 و 6500.

 

 

 

 


آخرين اخبار
ویدئو: آموزش نحوه ایجاد ترانک IAX بین گرنداستریم و الستیکس

ویدئو: آموزش نحوه ایجاد ترانک IAX بین گرنداستریم و الستیکس

گرنداستریم برای ایجاد یک ارتباط IAX با الستیکس نیاز به تنظیمات خاص خود را دارد. این کار به دو روش قابل انجام است که در ویدئوی حاضر هر دو روش به شما آموزش داده می شود
ویدئو: آموزش نحوه ایجاد ترانک SIP بین گرنداستریم و الستیکس

ویدئو: آموزش نحوه ایجاد ترانک SIP بین گرنداستریم و الستیکس

برای ایجاد ارتباط SIP بین مراکز تلفن گرنداستریم و الستیکس تنظیمات خاص و در عین حال ساده ای لازم است. این کار به دو روش قابل انجام است که در ویدئوی حاضر هر دو روش به شما آموزش داده می شود
ویدئو: آموزش نحوه ارتقاء گوشی GXV3140 گرنداستریم

ویدئو: آموزش نحوه ارتقاء گوشی GXV3140 گرنداستریم

یکی از پرسش های متداول مدیران شبکه در مورد نحوه ارتقاء یا آپگرید کردن فریمور آی پی فون هاست. این کار در مورد محصولات شرکت گرنداستریم بسیار ساده است. در این ویدئو شما با روش ارتقاء فریمور یک نمونه از گوشی های GXV3140 گرنداستریم آشنا خواهید.
ویدئو:  آشنایی با مراکز تلفن 6100 گرند استریم

ویدئو: آشنایی با مراکز تلفن 6100 گرند استریم

این ویدئو که محصول شرکت گرند استریم است به معرفی اجمالی مرکز تلفن های سری 6100 UCM می پردازد. مراکز تلفن گرند استریم پلت فرمی سخت افزاری هستند که از نرم افزار استریسک در دل خود استفاده می کنند. قدرت سخت افزاری این محصولات در کنار قابلیت های پیشرفته و انعطاف پذیری استریسک این مراکز را به ابزارهای قابل اعتمادی تبدیل کرده است.
ویدئو: نحوه استفاده از بلوتوث گوشی های تلفن گرنداستریم

ویدئو: نحوه استفاده از بلوتوث گوشی های تلفن گرنداستریم

گوشی های گرنداستریم در برخی از مدل ها دارای قابلیت بلوتوث هستند. این قابلیت کاربردهای بسیار مفید و جالبی دارند که تاکنون درست معرفی نشده اند. با استفاده از قابلیت شما می توانید گوشی های گرنداستریم را به گوشی موبایل و یا هر گوشی بلوتوث دار دیگری وصل کنید. این اتصال برای جابجایی تماس ها بین دو گوشی و یا هماهنگ سازی دفترچه تلفن گوشی گرنداستریم با موبایل شما و ... کاربرد دارد
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید