تفاوت سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

سوئیچ شبکه و روتر دو ابزار کاربردی و مهم در شبکه محسوب می‌شوند که در این مقاله به تفاوت‌های این دو با یکدیگر پرداخته‌ایم.
تفاوت سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

اگر با دنیای کامپیوتر و شبکه سروکار داشته باشید، به طور حتم با نام ابزارهایی مثل روتر و سوئیچ بسیار مواجه شده‌اید. این ابزارها در شبکه نقش اساسی و مهمی را برعهده دارند که به همین علت شناخت کاربرد آن‌ها اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. سوئیچ شبکه و روتر از ابزارهایی هستند که انواع مختلفی از آن‌ها در بازار وجود دارد که از بهترین آ‌ن‌ها می‌توان سوئیچ و روتر سیسکو اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل تفاوت سوئیچ شبکه و روتر را بیان کنیم تا بتوانیم چگونه و کجا باید از این دو ابزار استفاده کنیم.

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان چندین رایانه را با استفاده از ارتباط LAN به یکدیگر متصل کرد. این ابزار امکانی را فراهم می‌کند تا تمامی دستگاه از جمله رایانه‌ها، سرور‌ها در یک شبکه تجاری کوچک به منظور اشتراک گذاری منابع به یکدیگر متصل شوند. استفاده از این ابزار امکانی را فراهم می‌آورد تا بتوان در یک ساختمان و با دستگاه‌های متصل اطلاعات را به اشتراک گذاشت و با یکدیگر صحبت کرد. نکته قابل توجهی که درباره سوئیچ وجود دارد، آن است که ساختن شبکه تجاری کوچک بدون داشتن این ابزاری کاری غیر ممکن است.

روتر چیست؟

روتر وسیله‌ای است که توانایی اتصال چند سوئیچ را به یکدیگر دارد که با استفاده از آن می‌توان شبکه بزرگتری را تشکیل داد. شبکه‌ای که روتر تشکیل می‌دهد، می‌تواند در یک مکان واحد یا در چند مکان باشد. علاوه بر این باید گفت روتر امکان اتصال چندین کاربر به اینترنت را نیز فراهم می‌آورد. روتر ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان بسته‌ها را بین شبکه‌های مختلف ارسال و دریافت کرد.

تفاوت‌های سوئیچ شبکه و روتر

به طور کلی باید گفت سوئیچ شبکه برای اتصال رایانه‌ها درون یک شبکه کاربرد دارد ولی از روتر برای اتصال چندین شبکه استفاده می‌شود. با توجه به این کاربرد در صورتی در شبکه خانگی تنها یک روتر وجود داشته باشد، تمام کاربران می‌توانند به اینترنت متصل شوند. روتر وسیله‌ای که تمامی دستگاه‌های متصل به یک کابل یا مودم DSL را هدایت می‌کند.
با توجه به کاربردی که سوئیچ‌ها دارند، در شبکه‌های بزرگ مانند مدرسه‌ها و اماکن تجاری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این دستگاه تمامی رایانه‌ها را با استفاده از یک شبکه محلی یا LAN به یکدیگر متصل می‌کند. در شبکه‌های بزرگ ممکن است از چندین سوئیچ استفاده شود که گروه‌های مختلف سیستم‌های رایانه را به یکدیگر متصل می‌کنند. این سوئیچ‌ها به طور معمول به روتر متصل می‌شوند و به دستگاه‌‌ها اجازه دسترسی به اینترنت را می‌دهند.
از دیگر تفاوت‌های سوئیچ شبکه با روتر آن است که روتر‌های مدرن از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند و قادر به عملکردی مشابه با سوئیچ‌ها نیز هستند. سوئیچ شبکه و روتر در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شود تا کاربران بتوانند با توجه به نیاز و نوع کاربری خود نسبت به خرید این محصول اقدام کنند.


نظرات کاربران
ارسال نظر
سایر مقالات
مزیت‌های استفاده از سامانه ویپ چیست؟

مزیت‌های استفاده از سامانه ویپ چیست؟

در این مقاله با تمامی مزیت‌های استفاده از سامانه ویپ برای شرکت‌های کوچک و بزرگ بیشتر آشنا خواهید شد.
معرفی 7 تلفن ویپ سیسکو در سال 2020

معرفی 7 تلفن ویپ سیسکو در سال 2020

تلفن ویپ سیسکو از محصولات پرکاربردی است که در انواع مدل‌های مختلف تولید می‌شود و در این مقاله ما به هفت مدل از بهترین‌های این محصول اشاره کرده‌ایم.
تفاوت های Voip و سیستم تلفنی آنالوگ

تفاوت های Voip و سیستم تلفنی آنالوگ

سانترال یک دستگاه فیزیکی مرکزی است که از آن جهت مدیریت تماس های سازمان استفاده می شود، زیر ساخت مورد استفاده در سانترال ها کابل مسی می باشد و برای توسعه نیاز است که برای هر مورد جدید کابل کشی انجام شود.