معرفی انواع تجهیزات شبکه

با مدرن شدن دنیا و پیشرفت تکنولوژی راه‌های ارتباطی و انتقال داده‌ها، ابزارهای سنتی جای خود را به شیوه‌های مدرن مانند انواع تجهیزات شبکه داده‌اند.
معرفی انواع تجهیزات شبکه

کامپیوتر و اینترنت دو نمونه از مهمترین و تاثیرگذارترین ابزارها برای انتقال داده‌ها هستند. شرکت‌ها و سازمان‌های بسیاری از این تکنولوژها استفاده می‌کنند اما برای سرعت بخشیدن و بهبود عملکرد کارهای خود نیاز به زیر ساخت‌هایی مانند Network دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تجهیزات شبکه که برای پیکربندی سیستم‌های کامپیوترها مورد نیاز هستند، آشنا کنیم.

شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری به مجموعه‌ای از دو یا بیشتر از کامپیوتر‌ها گفته می‌شود که به یک‌دیگر متصل هستند و می‌توان از طریق آن‌ها اطلاعات را به اشتراک گذاشت اما برای برقرای این ارتباط به تجهیزات شبکه نیاز است تا این Network بتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

انواع تجهیزات شبکه های کامپیوتری

تجهیزاتی که در نتورک‌های کامپیوتری استفاده می‌شود به دو بخش پسیو و اکتیو دسته‌بندی می‌شوند.

تجهیزات پسیو نتورک چیست؟

تجهیزات شبکه پسیو به تجهیزاتی گفته می‌شوند که برای انتقال اطلاعات به هیچ جریان برقی احتیاج ندارند.

فیبر نوری

یکی از انواع تجهیزات شبکه که برای انتقال سیگنال و دیتاها استفاده می‌شود، فیبرهای نوری هستند. از فیبرهای نوری در مسافت‌های طولانی با سرعت بالا برای انتقال سیگنال‌ها و اطلاعات بدون افت استفاده می‌شود.

کابل شبکه

از دیگر تجهیزات شبکه ها می‌توان به کابل‌ها اشاره کرد. از کابل های شبکه در خطوط تلفن و نتورک‌های کامپیوتر استفاده می‌شود.

سوکت یا کانکتور فیبر نوری

سوکت فیبر نوری از دیگر تجهیزات شبکه است که برای اتصال فیبر نوری با دیگر تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانکتور

از دیگر تجهیزات برای اتصال می‌توان به کانکتور شبکه اشاره کرد.

Rack رک

رک به محضظه‌هایی فلزی همراه با هواکش، چرخ و قفل هستند که تجهیزات را در آن نگه‌داری می‌کنند.

پچ پنل

از دیگر تجهیزات شبکه که در رک ها استفاده می‌شود، پچ های پنل هستند. این پچ‌ها وظیفه دارند کابل‌هایی که در محفظه قرار دارند را جمع‌آوری کنند.

تجهیزات نتورک اکتیو چیست؟

به تجهیزاتی گفته می‌شوند که برای انتقال اطلاعات به جریان الکتریکی برق نیاز دارند.

روتر ها

روتر ها از مهمترین تجهیزات شبکه هستند. وظیفه آن‌ها برقراری ارتباط بین شبکه‌های متفاوت و شناسایی کردن آیپی‌ها است.

سوییچ شبکه

از دیگر تجهیزات نتورک اکتیو می‌توان به سوئیچ ها اشاره کرد. وظیفه این تجهیزات برقراری ارتباط بین چند کامپیوتر، انتقال دیتا‌ها به وسیله چند کاربر و تقسیم پهنای باند است.

اکسس پوینت

اکسس پوینت بسیار شبیه به سوییچ‌ها هستند و وظیفه ارتباط کامپیوترها را از طریق شبکه بی‌سیم دارند.

مودم

مودم ها یکی از شناخته‌ترین تجهیزات شبکه ها هستند و از آن‌ها برای برقراری ارتباط با اینترنت استفاده می‌شود.

سرور ها

یکی از مهمترین بخش‌های تجهیزات شبکه سرور ها هستند. این سرورها وظیفه سرویس رسانی را دارند و با توجه به نتورک‌های متفاوت در ابعاد با کارایی‌های متفاوت تولید می شوند.

سخن آخر

پیشرفت تکنولوژی کمک بزرگی به برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات کرده است. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تجهیزات شبکه که از مهمترین ادوات برای انتقال دیتاها هستند آشنا کنیم. شما نیز اگر نظری درباره استفاده از این تجهیزات دارید با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


نظرات کاربران
ارسال نظر
سایر مقالات
امکانات و ویژگی‌های تلفن سیسکو سری 6800

امکانات و ویژگی‌های تلفن سیسکو سری 6800

در این مقاله به بررسی دقیق تمامی امکانات و ویژگی های تلفن سیسکو سری 6800 پرداخته شده تا بتوان با توجه به نیاز و نوع کاربری خود اقدام به خرید این دستگاه کرد.
نقد و بررسی تلفن سیسکو Cisco 8865 IP Phone

نقد و بررسی تلفن سیسکو Cisco 8865 IP Phone

Cisco IP Phone 8865 کامل‌ترین تلفن تصویری سیسکو است که امکانات منحصر به فرد این گوشی شما را شگفت زده خواهد کرد پس با نقد و بررسی بهترین گوشی حال حاضر سیسکو با ما همراه باشید.
هر آنچه که درباره سیستم ویدئو کنفرانس باید بدانید

هر آنچه که درباره سیستم ویدئو کنفرانس باید بدانید

هر آنچه درباره سیستم ویدئو کنفرانس لازم است بدانید، از انواع آن، موارد استفاده، تجهیزات مورد نیاز و… را در این مقاله بخوانید.
نماد اعتماد الکترونیکی