با ما تماس بگیرید: 03136670004

مروری بر تاریخچه شرکت سیسکو سیستمز

شرکت Cisco Systems امروزه رهبر صنعتی بسیاری از تجارت های حوزه شبکه است و نقش بزرگی در گسترش اینترنت و دیگر تکنولوژی های شبکه ایفا کرده است.
مروری بر تاریخچه شرکت سیسکو سیستمز

 

 

Cisco Systems

شرکت سیسکو امروزه رهبر صنعتی بسیاری از تجارت های حوزه شبکه است و نقش بزرگی در گسترش اینترنت و دیگر تکنولوژی های شبکه ایفا کرده است.

 

 

 

در سال ۱۹۸۴ سیسکو توسط سندی لرنر (Sandy Lerner) و لن بساک (Len Bosack) که یک زوج از کارمندان اداره کامپیوتر استنفورد بودند، تاسیس شد. بساک و لرنر سیستم عامل روتر چند-پروتکلی را که توسط ویلیام یگر ( یکی دیگر از محققان استنفورد) نوشته شده بود بهبود داده و به عنوان اولین سیستم عامل سیسکو عرضه کردند.  

 

اولین محصول سیسکو، روتر AGS، در سال ۱۹۸۶ عرضه شد. AGS ( Advanced Gateway Server ) در میان پرتوکل های معدود دیگر این روتر از  PUP و TCP/IP پشتیبانی می کرد.

 بالاترین سرعت انتقال  در این سیستم 100Mbps در بستر FDDI  بود.

سیسکو در سال ۱۹۹۰ عمومی شد و در بازار بورس NASDAQ قرار گرفت. ارزش شرکت در این زمان ۲۲۴ میلیون دلار است.

سیسکو در سال ۱۹۹۳ اولین و مهمترین اکتساب خود را با خرید Crescendo Communications فعال در حوزه اترنت سوئیچینگ، انجام داد. این خرید تجارت ۱۵ میلیارد دلاری سوئیچ های Catalyst را آغاز کرد و چهار تن از بهترین مدیران اجرایی و نوآوران کلیدی سیسکو را وارد این شرکت کرد: ماریو ماتزولا، پرم جاین، لوکا کافریو وجایشری اولال.

سیسکو رهبری خود در تجارت سوئیچینگ اترنت را با خرید  کالپانا در سال ۱۹۹۴ مستحکم تر کرد. شرکتی که با اختراع سوئیچینگ اترنت و متد EtherChannel  (که می تواند چندین لینک فیزیکی را به یک لینک مجازی با پهنای باند بالا تبدیل کند) شناخته می شد. سیسکو با این خرید یکی دیگر از مدیران اجرایی بزرگ خود را به کار گرفت – چارلی جیانکارلو، کسی که در طول ۱۴ سال خدمتش در سیسکو، استراتژی اکتساب این شرکت را گسترش داد و رهبری گروه های تکنولوژی متعددی را بر عهده داشت.

جان چمبرز (John Chambers)  در سال ۱۹۹۵ جایگزین جان مورتگریج  (John Morgridge)با عنوان CEO  ( مدیرعامل ) شد و مورتگریج به عنوان رئیس اجرایی سیسکو به کار ادامه داد. چمبرز رشد سیسکو را از یک شرکت یک میلیارد دلاری در سال ۹۵ به غولی ۵۰ میلیارد دلاری در ۲۰۱۵ را نظارت کرد.

 

سرسخت ترین رقیب سیسکو در تجارت روتینگ ارائه خدمات، Juniper Networks  در سال ۱۹۹۶ توسط عده ای از مدیران سابق شرکت StrataCom  (فعال در زمینه سوئیچیگ سریع ) افتتاح شد. سیسکو همان سال StrataCom را به مبلغ ۴ میلیارد دلار خریده بود. جونیپر توسط عده ای از رقبای سیسکو حمایت مالی می شد از جمله 3Com،     Siemens/Newbridge و  Northern Telecom.

 اولین محصول جونیپر، سری M در سال 19۹۷ ارائه شد. این شرکت در حال حاضر ۴٫۶ میلیارد دلار ارزش داشته و ۳۰% بازار روترهای Core ارائه خدمات و ۱۹% روترهای Edge ارائه خدمات محصول Juniper می باشد.

سیسکو با ارئه طرح AVVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data) در سال ۹۹ وارد بازار VoIP شد. بنا به گفته چمبرز، مدیر سیسکو، قرار گرفتن صدا بر روی بستر IP، Voice را سرویس مجزایی در شبکه کرده و منجر به همگرایی شبکه شده که خود موجب کاهش هزینه های مشتری و هزینه های اجرایی آنها خواهد شد. استراتژی AVVID راهنمای خطوط تولیدات IP Phoneها و PBXهای سیسکو بود.

همچنین در سال ۹۹ سیسکو یکی دیگر از محصولات خود که شاید از زمان اولین روتر سیسکو مهمترین آنها باشد را معرفی کرد: سوئیچ اترنت Catalyst 6500. سری ۶۵۰۰ تبدیل به محصول درآمدزای سیسکو در تجارت ۱۵ میلیارد دلاری سوئیچینگ شد و موقعیت سیسکو را در رهبری شبکه های بزرگ مستحکم کرد. ۶۵۰۰ امروزه دارای ۲۵,۰۰۰ مشتری و ۷۰۰,۰۰۰ شاسی نصب شده در جهان می باشد.

در سال ۲۰۰۴، سیسکو روترهای سری ISR ( Integrated Services Router ) را برای استفاده در شعبات معرفی کرد. ISR تبدیل به یکی از موفقترین محصولات سیسکو شد و تنها در ۵ سال ۷٫۵ میلیون دستگاه به فروش رفت. سیسکو نسل اول ISR را در سال ۲۰۰۹ با ISR G2 (تصویر بالا ) ادامه داد.

علاوه بر روتر برای دفاتر شعبات، سیسکو محصول دیگری را برای Core ارائه خدمات (Service Provider) در سال ۲۰۰۴ با عنوان CRS-1 System (تصویر بالا) معرفی کرد، که سیسکو ادعا می کند در یک سیستم می تواند تا 1.2Tbps ،Throughput  ارائه دهد اما در صورتی که ۷۲ سیستم Cluster  شوند تا 92Tbps را پشتیبانی می کند. سیسکو این محصول را در سال ۲۰۱۰ با CRS-3 system ادامه داد.

دو تن از مدیران ارشد سیسکو که به عنوان جانشینان بالقوه چمبرز شناخته می شدند از سیسکو جدا شدند. معاون ریاست اجرایی و CDO سیسکو، جیانکارلو ( Charles Giancarlo تصویر بالا ) که از خرید کالپانا با سیسکو همکاری کرده بود و مایک ولپی(Mike Volpi)  ریاست گروه تکنولوژی بخش روتینگ و ارائه خدمات در سال ۲۰۰۷ از سیسکو جدا شدند. هر دو در رشد سیسکو نقش کلیدی ایفا کرده اند.

 

 

سال ۲۰۰۸ سیسکو بار دیگر محصولی کلیدی را برای بازاری مهم عرضه کرد: سوئیچ مراکز داده Nexus 7000. نکسوس هسته اصلی شبکه نسل جدید مراکز داده را شکل می دهد، که به گونه ای طراحی شده که بتواند به عنوان بنیانی برای شبکه، ذخیره سازی و محاسبات یک پارچه باشد. نکسوس به عنوان جایگزینی سری ۶۵۰۰ در مراکز داده طراحی شده است.

همچنین در سال ۲۰۰۸ سیسکو اتهامات مربوط به همکاری با دولت چین برای سرکوب مخالفان در جنبش فالون گنگ را انکار کرد. این اتهامات مربوط به اسناد PowerPoint ی بود که در سال ۲۰۰۲ توسط یکی از مهندسان سیسکو درباره سرکوب مخالفان مذهبی فالون گنگ و دیگر گروه های متخاصم در چین نوشته شده بود. این سند منجر به دو پرونده حقوقی علیه سیسکو برای همدستی با دولت چین شد، اتهاماتی که سیسکو انکار می کند.

سیسکو بار دیگر با ارائه محصولی کلیدی وارد بازار جدیدی شد، این محصول UCS ( Unified Computing System ) نام گرفت. سرورها، سوئیچ ها، ذخیره سازها ( Storage ) و مجازی سازی را با هدف اتحاد تجهیزات مراکز داده ادغام کرد. این امر ورود سیسکو به بازار سرور های Blade و پایان همکاری دیرینه آن شرکت را با HP و IBM را رغم زد.

همچنین در سال ۲۰۰۹، سیسکو به عنوان یکی از ۳۰ شرکت تاثیرگذار در بورس آمریکا وارد لیست میانگین صنعتی Dow Jones  شد. ورود به این لیست نشاندهنده تاثیر سیسکو نه تنها در تکنولوژی بلکه بر اقتصاد کلی ایالات متحده است.

در اواخر ۲۰۰۹ سیسکو بیست و پنجمین سالگرد افتتاح خود را با ورود به بازار Blade و انتخاب در لیست Dow Jones جشن گرفت. در این ۲۵ سال سیسکو از یک Startup کوچک تبدیل به یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین شرکت ها در حوزه شبکه با درآمد سالانه ۴۰ میلیارد دلار و با ارزش سهام ۱۳۲ میلیارد دلار ( در سال ۲۰۰۹ ) شد.

شرکت سیسکو در سال 2010 سوئیچ ها را نیز به خط تولید محصولات  Small Businness اضافه  کرد. سیسکو پیش از این و در اوایل سال 2004 تولید روترهای Small Businness را آغاز کرده بود.

در سال 2011 با استفاده از عباراتی چون “تحول” و “اختراع مجدد” سیسکو اقدام به یک تجدید ساختار دردناک پس از سالها رشد و گسترش سریع و ورود به ده ها بازار موازی کرد. این گسترش سریع به هسته اصلی روتینگ و سوئیچنگ سیسکو آسیب زد و شرکت را ناچار به کاهش ۱۲,۰۰۰ شغل و خارج کردن محصولات غیر ضروری از خط تولید کرد، مانند Flip Pocket VideoCam مشتری-گرا ( تصویر بالا ) و سیستم UMI که برای مصارف TelePresence خانگی ساخته شده بود. این تغییر ساختار بازگشت سیسکو و برنامه آینده سیسکو را برای تمرکز برهسته مرکزی روتینگ و سوئیچینگ نشان می داد.

همچنین در ۲۰۱۱ تلاش سیسکو برای استرداد یک کارمند سابق از کانادا به آمریکا به اتهام هک کردن توسط یک دادگاه کانادایی رد شد. همچنین این دادگاه سیسکو و مقامات ایالات متحده را متهم به فریب دادن دولت کانادا برای دستگیری این شخص کرد. پیتر آلفرد-ادکییه توسط مقامات محلی ونکوور دستگیر شد و این در زمانی بود که وی در حال دعوی شکایتی علیه سیسکو به اتهام فعالیتهای ضد رقابتی بود. اما دادگاه عالی بریتیش کلمبیا اعلام کرد سیسکو این دستگیری را برای ارعاب آلفرد-ادکییه و جلوگیری از پی گیری وی هماهنگ کرده بود.

در سال 2012 تنها پس از دو سال از آغاز فروش سرورهای UCS سیسکو اعلام کرد ۱۰,۰۰۰ مشتری برای این محصول داشته است. سیسکو همچنین اعلام کرد از جولای ۲۰۰۹ تا حال فروش سالانه این محصول به صورت میانگین ۱ میلیارد دلار بوده است. به گفته جان چمبرز CEO سیسکو، این شرکت تنها پس از سه سال حضور در تجارت سرورها رتبه چهارم در فروش کلی سرور، رتبه دوم در فروش سرورهای بلید x86 در آمریکا و رتبه سوم در جهان را بدست آورده است.

در سال 2012 سیسکو تعلیق مربوط به حوزه شبکه تحت نرم افزار ( SDN: Software-Defined Networking ) را با ارائه ̣Open Networking Environment ( Cisco ONE ) پایان داد، ONE شامل مجموعه ای API است که به مشتریان اجازه می دهد روترها و سوئیچ ها را بنا به نیازهای خود برنامه ریزی کنند. Cisco ONE به گونه ای طراحی شده است که تجهیزات سیسکو را برای نیازهای Cloud، سرویس های همراه، شبکه های اجتماعی و ویدئو انعطاف پذیر و قابل تنظیم کند. علاوه بر API ها مذکور، ONE شامل عوامل (Agents)، کنترلگرها (Controllers) و فن آوری های پوشاننده های شبکه است که به گونه ای طراحی شده اند که می توانند هر لایه از شبکه را – از لایه Transport تا لایه های مدیریت و برنامه ریزی – برای پاسخ گویی به نیازهای گوناگون برنامه ریزی کرد. به گفته سیسکو این روش با روش های متداول در SDN که سطح مدیریت (Control Plane) از سطح انتقال (Forwarding Plane) جدا هستند متفاوت است.

در سال 2013 با ارائه سری Catalyst 6800 سیسکو جانشینی برای سری ۱۵ ساله و بسیار موفق ۶۵۰۰ برای سوئیچ های Core شبکه های پردیس (Campus) معرفی کرد. ۶۸۰۰ برای Backbone هسته شبکه های پردیس با ارائه سرویس های 10/40/100 Gbps  و قابلیت برنامه ریزی به بازار عرضه شد. این سری با Supervisorها و نیز Line-Cardهای سری ۶۵۰۰ سازگار است. به گفته سیسکو زمانی برای بازنشستگی ۶۵۰۰ در نظر ندارد و این سوئیچ ها در برحه ای از زمان Supervisorهای 10Tbps  خواهند داشت.

 

در 2013 ده هزارمین اختراع سیسکو، به شماره ۸,۴۷۸,۸۵۹ راهی ساده و دقیق برای تشخیص حضور فراهم می آورد و به کاربران اجازه می دهد بهترین راه برای ارتباط با دیگران را انتخاب کنند. پانکاج پاتل(Pankaj Patel) معاون میر اجرایی و CDO سیسکو در این باره گفت :” این یکی دیگر از نقاط اثبات چشم انداز آینده سیسکو برای اینترنت همه چیز است.”

در آوریل ۲۰۱۴ سیسکو پروتکل مدیریت سیاست SDN خود با نام OpFlex را عرضه کرد که زبانی پائین گرا است. (Southboound به این معنا که سیاست های برنامه ریزی شده را به تجهیزات نزدیک به کاربر منتقل می کند.) این پروتکل سوئیچ ها را از نیازهای برنامه ها مطلع می کند تا خود- نه کنترلر مرکزی SDN- تصمیمات و تنظیمات مربوطه را انجام دهند.

در سال 2014 سیسکو جشن سی امین سالگرد خود را با شکایت از آریستا – فعال در زمینه سوئیچ های مراکز داده – و پرده برداری از طرح گسترده تجزیه و تحیلی داده ها برای اینترنت همه چیز، برگزار کرد. سیسکو آریستا را به دزدی اختراع و نقض کپی رایت متهم کرد اما زمان بندی و تکنیک پشت این شکایات سوالاتی را در مورد نیت حقیقی سیسکو به وجود می آورد.

در سال 2015 چاک رابینز(Chuck Robbins)  به عنوان جانشین جان چمبرز(John Chambers) به عنوان CEO سیسکو انتخاب شد. رابینز از سال ۱۹۹۷ در سیسکو فعالیت کرده و این شرکت را در بسیاری از سرمایه گذاری ها و تغییرات استراتژیک راهنمایی کرده است مانند برنامه همکاران (Partner Program) و بخش اقتصادی که روی هم ۲۵% کل تجارت سیسکو را شامل می شوند. تغییرات ساختار سازمانی سیسکو با این انتخاب موجب شد عده ای از مدیران ارشد سیسکو از شرکت خارج شوند : گری مور  President & COO، راب لوید President و پادماسری واریر CTO

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
سایر مقالات
تفاوت های Voip و سیستم تلفنی آنالوگ

تفاوت های Voip و سیستم تلفنی آنالوگ

سانترال یک دستگاه فیزیکی مرکزی است که از آن جهت مدیریت تماس های سازمان استفاده می شود، زیر ساخت مورد استفاده در سانترال ها کابل مسی می باشد و برای توسعه نیاز است که برای هر مورد جدید کابل کشی انجام شود.
ویدئوکنفرانس SX20 Cisco و مزایای آن

ویدئوکنفرانس SX20 Cisco و مزایای آن

Cisco TelePresence SX20 Quick Set (SX20 Quick Set) (ویدئوکنفرانس SX20 Cisco) می‌تواند هر صفحه‌ نمایش تخت را به یک سیستم ویدئو کنفرانس ظریف و قدرتمند تبدیل کند. SX20 Quick Set برای ارائه ویدئو با وضوح بالا و کنفرانس چند شاخه‌ای با انعطاف‌پذیری مناسب برای اندازه و تنظیمات مختلف اتاق طراحی شده است و قیمت مناسب دارد. SX20 Quick Set از قابلیت تعبیه شده برای پشتیبانی چند نقطه‌ای با فناوری Cisco TelePresence MultiSite پشتیبانی می‌کند.
ویدئوکنفرانس آوایا CU360

ویدئوکنفرانس آوایا CU360

استفاده از ویدئوکنفرانس در برگزاری جلسات کاری و آموزش از راه دور یکی از تکنولوژی‌های بسیار کاربردی است. این سیستم با ایجاد یک ارتباط صوتی - تصویری بین چند مکان مجزا و دور از هم به ما امکان برقراری ارتباط با افراد مختلف در مکان‌های مختلف را به طور هم‌زمان می‌دهد. یکی از محصولات پیشرو در این عرضه ویدئوکنفرانس آوایا CU360 است.