با ما تماس بگیرید: 03136670004

همه آنچه باید در مورد GVC3200 بدانید

از اولین سوالاتی که در مورد دستگاه ویدئوکنفرانس گرنداستریم مطرح می شود این است که "این دستگاه چگونه کار می کند؟" یا اینکه "از این دستگاه چطور استفاده می شود؟". همچنین برخی از افراد مشتاقند اطلاعاتی در مورد حداکثر تعداد ارتباطات تصویری (کانال های ویدئویی) این دستگاه و یا میزان پهنای باند مورد نیاز آن کسب کنند. خبر خوب اینکه پاسخ همه سوالات خود در مورد دستگاه GVC3200 را در این مقاله خواهید یافت.
همه آنچه باید در مورد GVC3200 بدانید

 

 

 

GVC3200 Grandstream یکی از جدیدترین و با کیفیت ترین محصولات کمپانی گرنداستریم است. این محصول در واقع یک تجهیز خاص کنفرانس ویدئویی ، مبتنی بر سیستم های ویپ (Video over IP) و در عین حال مجهز به سیستم عامل اندروید 4.4 است. به طور خلاصه می توان گفت شما با این دستگاه می توانید ارتباطات تلفن تصویری شامل تماس های تصویری از مراکز تلفن ویپ، تماس های Microsoft Lync, Google Hangout, Microsoft Skype ، Citrix GoToMeeting و یا هر نرم افزار اندرویدی دیگری را بر روی یک یا چند نمایشگر بزرگ تلویزیونی داشته باشید و ویدئوی اتاق کنفرانس سازمان خود را با کیفیت خوب در اختیار تماس گیرندگان قرار دهید.

تعداد سیستم های ویدئو کنفرانس مبتنی بر اندروید یا لینوکس که ویدئو کنفرانس هایی در سایز یک اتاق و یا کلاس برگزار کنند، در دنیا اندک هستند. البته سیستم مبتنی بر اندروید DCN Multimedia conferencing از شرکت Bosch و یا سیستم Chromebox for Meetings  که بر روی سیستم عامل کروم مبتنی بر لینوکس اجرا می شود از رقبای این محصول به شمار می روند.

 

 

خصوصیات سخت افزاری GVC3200

از خصوصیات سخت افزاری این دستگاه می توان به  خروجی های  HDMI برای اتصال همزمان به 3 نمایشگر ، دوربین HD چرخشی (PTZ) با قابلیت زوم اِپتیکال  12x و لنز 2 مگاپیکسلی آن اشاره کرد. برای پوشش کامل تصاویر اتاق کنفرانس امکان تعریف 21 نقطه preset برای دوربین  این دستگاه وجود دارد. علاوه بر این، دستگاه GVC3200 از اینترفیس هایی نظیر WiFi Dual Band (2.4&5.8)، بلوتوث، یک پورت شبکه گیگابیتی و یک پورت ورودی VGA برای اتصال به مانیتور رایانه شخصی، یک اسلات حافظه SD، یک خروجی USB ویژه اسپیکر برای اتصال به بلندگوی خارجی و همچنین یک پورت USB 2.0 برخوردار است. GVC3200 دارای یک میکروفون داخلی و یک اسپیکر خارجی است. برای اتصال  اسپیکر خارجی به دستگاه می توان از پورت USB دستگاه و یا از بلوتوث استفاده کرد.

دوربین GVC3200 از نوع قابل چرخش است که می تواند تا 90 درجه در عرض و 23 درجه در راستای عمودی گردش داشته باشد. جهت و زاویه این دوربین می تواند  از طریق ریموت کنترل خود دستگاه و یا از راه دور و توسط هر کدام از شرکت کنندگان کنفرانس کنترل شود.
هر دستگاه اندروید با یک دوربین جلو، قابلیت های دستگاه ویدئو کنفرانس شخصی را دارد بخصوص در حال حاضر که Google Play برنامه هایی مانند Skype و Google Hangouts را عرضه کرده است.

 

 

آنچه لازم است بدانید آنست که دستگاه ویدئو کنفرانس گرنداستریم به جز نمایشگر OLED 32*128 پیکسلی که برای نمایش وضعیت دستگاه و تنظیمات جزیی و اولیه به کار می رود خروجی تصویری دیگری برای تنظیمات ندارد و بنابراین برای دسترسی به  پنل مدیریت آن یا می توان از طریق اینترفیس وب دستگاه و یا از روش اتصال مستقیم به یک نمایشگر (HDMI) و با استفاده از ریموت کنترل لمسی این دستگاه استفاده کرد.

 

 

نکته جالب اینکه نسخه اندرویدی ریموت کنترل این دستگاه نیز توسط گرنداستریم تولید شده و مدیر سیستم می تواند با نصب آن بر روی گوشی موبایل یا هر گجت اندرویدی دیگری، از آن گجت به جای ریموت خود دستگاه استفاده کند.

 

 

شیوه استفاده از GVC3200

آنچه GVC3200  انجام می دهد امکان تشکیل یک اتاق کنفرانس تصویری  است. این کار با استفاده از MCUmultipoint control unit_  قدرتمندی انجام می شود که قادر است برای ویدئوی افراد(تصاویر ورودی از دوربین ها) حداکثر کیفیت تصویری معادل  1080p@30fps و برای محتواهای نمایشی، نظیر متن فایل ها و مستندات، کیفیتی برابر 1080p@15fps یا  720p@30fps فراهم نماید. تعداد مشارکت کنندگان در کنفرانس های این دستگاه در حالتی که از تصاویری با کیفیت HD و وضوح 1080 پیکسل استفاده شود،  حداکثر چهار کانال خواهد بود.  در صورت استفاده از کیفیت 720 پیکسلی یا VGA این ظرفیت به ترتیب تا 5 و 9 کانال هم قابل افزایش است.

اقدامات اولیه برای نصب دستگاه

برای مشاهده تصاویر لازم است خروجی های HDMI دستگاه را به دستگاه های نمایشگر خود متصل کنید. تعداد این نمایشگر ها می تواند یک تا سه دستگاه باشد.

همچنین با توجه به اینکه دستگاه فاقد بلندگوی داخلی است یکی از اقدامات اولیه شما اتصال بلندگوی موجود در بسته کالا و نصب آن است. این بلندگو را هم می توان از طریق کابل USB به دستگاه وصل کرد و هم از طریق بلوتوث.  GVC3200 دارای میکروفون های داخلی است اما می توان برای تقویت جذب صدای محیط، از میکروفون های خارجی نیز در کنار آن استفاده کرد. 

آخرین اقدام فیزیکی شما اتصال دستگاه به شبکه داخلی سازمان است. اما هنوز کار تمام نشده است.

برای ایجاد امکان تماس تصویری با دستگاه تنظیم یک یا چند حساب کاربری بر روی دستگاه الزامی است. این حساب های کاربری می توانند از نوع SIP، Skype Account، Goggle Hangout  Account و ... باشند.

دستگاه GVC3200 در بخش تنظیمات خود قابلیت تنظیم تنها یک حساب کاربری SIP را دارد. البته در این بخش امکان تعریف یک حساب کاربری IPVideoTalk و یا یک حساب کاربری BlueJean نیز وجود دارد. حساب های مربوط به نرم افزارهایی مانند Skype و ... را نیز باید در قسمت تنظیمات خود این نرم افزار ها تنظیم  کنید. 

 

فیلم معرفی و آشنایی با کاربری دستگاه GVC3200

 

 پشتیبانی از کانال های ویدئویی متنوع

نکته بسیار جالب و با اهمیت آنست که یک کانال ویدئویی می تواند از جنس ارتباطات ویدئویی متفاوتی باشد. طبیعتا تعداد این کانال ها بسته به پارامترهایی نظیر پهنای باند موجود، وضوح انتخاب شده برای تصاویر، نرخ بیت،  نرخ فریم و همچنین کدک فشرده سازی تعیین شده مشخص خواهد بود. اما به طور کلی هر کدام از کانال های ارتباط با دستگاه می توانند از یکی از انواع زیر باشند:

  • یک تماس تصویری که  از طریق مرکز تلفن ویپ مبتنی بر SIP (از جمله مراکز تلفن گرنداستریم) با دستگاه برقرار شده است. این تماس می تواند توسط کاربر GVC3200 برقرار شده باشد و یا کاربری با شماره داخلی این دستگاه تماس گرفته باشد.
  • تماسی از طرف یک دستگاه دیگر ویدئو کنفرانس که از طریق مرکز تلفن ویپ مبتنی بر SIP (از جمله مراکز تلفن گرنداستریم)  و از طریق شبکه داخلی سازمان با این دستگاه برقرار شده است.
  • تماسی از طرف یک دستگاه دیگر ویدئو کنفرانس که از طریق سرویس ویدئو کنفرانس ابری گرنداستریم(IPVideoTalk)  با این دستگاه برقرار شده است.
  • تماسی که از طریق یک کاربر Microsoft Skype با حساب کاربری Microsoft  Skype  تنظیم شده بر روی این دستگاه و از طریق اینترنت برقرار شده است.
  • تماسی که از طریق یک کاربر Google Hangout با حساب کاربری Google Hangout  تنظیم شده بر روی این دستگاه و از طریق اینترنت برقرار شده است.
  • تماسی که توسط یک کاربر Microsoft Lync و از طریق بستر IP موجود با حساب کاربری Microsoft Lync تنظیم شده بر روی این دستگاه  برقرار شده است.

همانطور که مشاهده می کنید شرکت کنندگان راه دور، حتما لازم نیست که سیستم GVC3200 داشته باشند، زیرا این سیستم با هر پلت فرم دیگری که از SIP استفاده کند، کار می کند. مانند سیستم های ویدئوکنفرانس Blue Jeans، Cisco، Polycom، Huawei  و IPVideo Talk (سرویس ویدئو کنفرانس ابری شرکت گرنداستریم). این سیستم می تواند به نرم افزارهای ویدئو کنفرانس متنوع  که مبتنی بر اندروید هستند نیز وصل شود. مهم تر از همه اینکه شما می توانید در نشست های یکسان، جریانات اندرویدی و SIP را در کنار هم قرار دهید. به این معنا که می توان در آن واحد یک تماس ویدئویی از طریق Skype، یک تماس ویدئویی از طریق مرکز تلفن موجود در سازمان خود، یک تماس ویدئویی از طریق سرور Lync مجموعه و ... در کنار هم بر روی نمایشگر یا نمایشگرهای خود در کنار هم داشته باشید. با تک تک آنها صحبت کنید و همه آنها تصویر شما و اتاق کنفرانس شما را ببینند. بدیهی است در این شرایط این تصویر شماست که در واقع به اشتراک گذاشته شده است و تماس گیرنده ها قادر به مشاهده تصویر یکدیگر نخواهند بود.

 

این سیستم به شما اجازه می دهد که صفحه ی رایانه شخصی یا لپ تاپ خود را بین شرکت کنندگان به اشتراک بگذارید، ویدئوی کنفرانس ها را ضبط و زمان بندی کرده و تماس ها را شروع کنید و یا مورد تماس قرار بگیرید.

 

نحوه نمایش انعطاف پذیر و انتخابی

نکته جالب دیگر این است که نحوه نمایش کانال های ارتباطی شما تک به تک قابل مدیریت هستند. به عنوان مثال شما می توانید یک یا چند کانال فعال را بر روی نمایشگر شماره 1 و مابقی کانال ها را بر روی نمایشگر شماره 2 قرار دهید و در همین حال از نمایشگر شماره 3 برای مشاهده محتوای مستنداتی که برای ارائه در کنفرانس آماده کرده اید استفاده کنید. در انتخابی دیگر می توان تمام تصاویر را بر روی یک نمایشگر و در کادرهای مجزا مشاهده کرد.

Grandstream به جزئیات پردازنده ای که اندروید 4.4.2 را اجرا می کند توجهی ندارد مگر یک مورد که آن هم داشتن موتور سخت افزاری با کارایی بالای پردازش تصویر (ISP) است. این سیستم سه درگاه HDMI با وضوع تصویر 1080 پیکسل دارد که از نمایش های همزمان سه گانه پشتیبانی می کند. این سیستم با استفاده از تولیدات نسل اخیر هسته ی Intel Brawswell SoC و تعدادی از مکانیزم های تعبیه شده در تراشه ی ARM شامل i.MX6 و یکپارچه سازی کارتهای گرافیکی می تواند از خروجی های همزمان ویدئویی پشتیبانی کند.


اطلاعات بیشتر
دستگاه GVC3200 گرنداستریم در فروشگاه اینترنتی گروه تکفانت(www.voiponline.ir)  موجود و با قیمت مناسب ارائه می شود. قیمت حال حاضر این دستگاه برای یک سیستم ویدئوکنفرانس از نوع تجاری با یک MCU که به منظور اتصال و کنترل ارتباطات ویدئویی از جنس متفاوت باشد، یک قیمت منطقی به نظر می رسد. ارتباط 9 کاناله ای که MCU  این دستگاه با استفاده از مکانیزم پیشرفته خود امکان پذیر ساخته در نوع خود بی نظیر است.برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره فنی در رابطه با این محصول کارشناسان گروه تکفانت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.  

کاربرگرامی لطفا از طریق فرم نظر سنجی ذیل همین صفحه ما را از نظرات خود مطلع فرمائید. اطلاع از بازخورد مطالب ما را در جهت بهبود و تداوم اطلاع رسانی به شما عزیزان یاری خواهد کرد.

 

 

مطالب مرتبط

تاریخچه ویدئو کنفرانس

 

محصولات مرتبط


نظرات کاربران
ارسال نظر
سایر مقالات
تفاوت های Voip و سیستم تلفنی آنالوگ

تفاوت های Voip و سیستم تلفنی آنالوگ

سانترال یک دستگاه فیزیکی مرکزی است که از آن جهت مدیریت تماس های سازمان استفاده می شود، زیر ساخت مورد استفاده در سانترال ها کابل مسی می باشد و برای توسعه نیاز است که برای هر مورد جدید کابل کشی انجام شود.
ویدئوکنفرانس SX20 Cisco و مزایای آن

ویدئوکنفرانس SX20 Cisco و مزایای آن

Cisco TelePresence SX20 Quick Set (SX20 Quick Set) (ویدئوکنفرانس SX20 Cisco) می‌تواند هر صفحه‌ نمایش تخت را به یک سیستم ویدئو کنفرانس ظریف و قدرتمند تبدیل کند. SX20 Quick Set برای ارائه ویدئو با وضوح بالا و کنفرانس چند شاخه‌ای با انعطاف‌پذیری مناسب برای اندازه و تنظیمات مختلف اتاق طراحی شده است و قیمت مناسب دارد. SX20 Quick Set از قابلیت تعبیه شده برای پشتیبانی چند نقطه‌ای با فناوری Cisco TelePresence MultiSite پشتیبانی می‌کند.
ویدئوکنفرانس آوایا CU360

ویدئوکنفرانس آوایا CU360

استفاده از ویدئوکنفرانس در برگزاری جلسات کاری و آموزش از راه دور یکی از تکنولوژی‌های بسیار کاربردی است. این سیستم با ایجاد یک ارتباط صوتی - تصویری بین چند مکان مجزا و دور از هم به ما امکان برقراری ارتباط با افراد مختلف در مکان‌های مختلف را به طور هم‌زمان می‌دهد. یکی از محصولات پیشرو در این عرضه ویدئوکنفرانس آوایا CU360 است.