با ما تماس بگیرید: 03136670004

ارائه راهکارهای مراکز داده (Data Center)

مرکز داده مجموعه ای است که عملیات و تجهیزات مشترک فناوری اطلاعات یک سازمان را برای اهداف ذخیره سازی، پردازش و انتشار داده ها و برنامه ها متمرکز می کند. از آنجایی که مراکز داده حیاتی ترین و اختصاصی ترین دارایی های یک سازمان را در خود جای داده اند، برای تداوم عملیات روزانه حیاتی هستند. در نتیجه امنیت و قابلیت اطمینان مراکز داده و اطلاعات آنها از اولویت های اصلی هر سازمانی است.

در گذشته، مراکز داده زیرساخت های فیزیکی بسیار کنترل شده بودند، اما امروزه با ظهور تکنولوژی های جدیدی همچون رایانش ابری مدل آنها بسیار تغییر یافته است. به جز مواردی که محدودیت‌های نظارتی نیاز به یک مرکز داده در محل بدون اتصال به اینترنت دارد، بیشتر زیر ساخت‌های مرکز داده مدرن از سرورهای فیزیکی داخلی به زیرساخت‌های مجازی تبدیل شده‌اند که از برنامه‌ها و بارهای کاری در محیط‌های چند ابری پشتیبانی می‌کنند.

مراکز داده یکی از نقاط بسیار حساس و بحرانی در شرکت ها و سازمان ها هستند که از ابتدای کار باید به صورت اصولی و با رعایت استانداردهای تایید شده جهانی طراحی و با استفاده از دانش متخصصین راه اندازی شوند.

 

نقش مرکز داده

مراکز داده بخشی جدایی ناپذیر از شرکت هستند که برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی تجاری و ارائه خدماتی مانند:

 • ذخیره سازی، مدیریت، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات
 • برنامه های بهره وری، مانند ایمیل
 • معاملات تجارت الکترونیک با حجم بالا
 • تقویت جوامع بازی آنلاین
 • کلان داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی

امروزه بیش از 7 میلیون مرکز داده در سراسر جهان وجود دارد. عملاً هر کسب‌وکار و نهاد دولتی مرکز داده خود را می‌سازد و نگهداری می‌کند یا به مراکز داده دیگران دسترسی دارد. گزینه‌های زیادی در دسترس هستند، مانند اجاره سرورها در یک مکان همزمان، استفاده از خدمات مرکز داده که توسط شخص ثالث مدیریت می‌شود، یا استفاده از سرویس‌های مبتنی بر کلود از میزبان‌هایی مانند آمازون، مایکروسافت، سونی و گوگل.

در بسیاری موارد راه اندازی مرکز داده برای سازمان از نظر امنیتی و به لحاظ ساختار سازمانی ضروری است ،بخش هایی که در یک مرکز داده وجود دارند عبارتند از :

 1. زیرساخت های ذخیره سازی داده ها
 2. زیر ساخت های شبکه ای
 3. منابع محاسباتی
 4. سیستم نرم افزاری
 5. سیستم توزیع قدرت
 6. سیستم تاسیسات
 7. سیستم فیزیکی

 

قبل از ایجاد دیتا سنتر باید موارد زیر را در نقشه آن به طور کامل به عنوان استاندارد های مراکز داده در نظر بگیریم:

 • تهیه نقشه مهندسی ساختمان
 • مسیر گذاری کف وسقف جهت کابل کشی برق و شبکه
 • فاصله قرار گیری رک ها از هم.

 

 

در مراکز داده استانداردهای خاصی وجود دارد که برای کاربری اصولی حتما باید رعایت شود. از جمله این استانداردها

    مصالح و عملیات ساختمانی مورد نیاز برای یک اتاق سرور استاندارد

 • طراحی و سفارش درب اتاق سرور
 • کف کاذب اتاق سرور
 • دیوار اتاق سرور
 • کفپوش اپوکسی اتاق سرور
 • سقف کاذب اتاق سرور
 • چاه ارت

 

   برق و تاسیسات مورد نیاز برای اتاق سرور استاندارد

 • تابلو برق
 • ژنراتور
 • UPS
 • سیستم ارت
 • سرمایش اتاق سرور
 • اعلام و اطفاء حریق
 • سینی کابل و Ladder
 • کنترل تردد

 

   سقف کاذب

سقف کاذب یکی از عناصری است که در دیتاسنتر الزامی است. سقف اتاق سنتر به ساختمان متصل بوده و بار آن به سازه های اصلی ساختمان وارد می شود. لوله ها و سیم کشی سیستم اعلام و اطفاء حریق از طریق سقف کاذب انجام میگردد. کابل کشی برای سیستم نظارت تصویری و نصب خود دوربین نیز گاهی در سقف کاذب انجام میگردد.

ارتفاع مجاز سقف در دیتاسنتر 2.6 متر است. این ارتفاع از بالای کف کاذب تا زیر پایین ترین عنصر نصب شده زیر سقف کاذب. ( مثل دوربین ، نازل های آتش نشانی و یا تجهیزات نور ) محاسبه میشود.

 

   کف کاذب

ارتفاع کف کاذب از سطح زمین در استاندارد TIA942 30 سانتی متر .و در استاندارد جدید طراحی دیتاسنتر BICSI 002 2011این ارتفاع به 50 سانتی متر نیز رسیده است.

کف کاذب حداقل یک ساعت توانایی مقاومت مقابل آتش را داشته باشد . در برابر بار های استاتیک ، الکتریسیته ساکن مقاوم باشد ، ظرفیت بارگذاری حداقل 7.2 KPA. و ظرفیت تحمل بار معلق 1.2 KPA برروی خود داشته باشد.

کف کاذب در مرکز داده هایی که در آن تجهیزاتی که کابل کشی از زیر است نصب می شود. اجباری است. کابل های زیر کف کاذب نباید بدون استفاده رها شود.

 

    دیوارها

 •  رنگ دیواره باید ضد حریق و عایق در برابر صدا باشد.
 •  دیواره های اتاق باید بدون پنجره بوده.
 •  درها باید با پهنای یک متر و ده تا یک متر بیست ارتفاع باشد.
 •  میزان تجهیزات و همچنین فضا برای تهویه تخمین زده شود.
 •  دیوار بدون درز و سوراخ باشد.

 

   سینی کابل و لدر

سینی های کابل باید به نحوی اجرا شود که جلو مسیر هوا را در زیر کف کاذب سد نکند. سینی های زیر کف کاذب ممکن است به صورت چند طبقه طراحی شوند. تا فضای کمتری را اشغال نموده و ظرفیت بیشتری را عرضه نماید. سینی های فلزی باید به سیستم ارت مرکز داده متصل شود. سینی کابل حداکثر با عمق 15 سانتی متر مجاز است. مسیر سینی کابل های زیر کف کاذب در هنگام طراحی باید با سایر تاسیسات نصب شده زیر کف کاذب هماهنگی لازم را داشته باشد. کابل ها درون سینی باید فیکس شود و لیبل شماره کابل مطابق استاندارد نصب شود. سینی ها باید در قالب چند استاندارد مهم پیاده سازی شوند. از جمله :

 • نارسانایی در برابر بارها – تحمل وزن بالا.
 •  غیر قابل اشتعال.
 •  مقاومت در برابر ضربه.
 •  دارای عمر مطلوب و بالا.
 •  ایده آل برای انواع آب و هوا ها.
 •  و سینی ولدرهای کابل با ورق استیل مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشد.

 

    سیستم تهویه

انتخاب سیستم خنک کننده بر اساس نوع و سطح درجه بندی مرکز داده انجام می گیرد. باید از تکنولوژی استفاده شود که قادر به کاهش بار تهویه هوا در اتاق سرور باشد .زیرا قبل از آنکه گرما در فضای اتاق سرور پخش شود جمع آوری و به خارج از اتاق سرور منتقل شود.

راه های توزیع هوای سرد به سه دسته براساس تجهیزات تقسیم بندی می شود.

 • Row Oriented

سیستم توزیع سرمایش در میان رک ها بالا و پایین کف کاذب یا در بین ردیف ها استفاده میشود . رک های ظرفیت بالاتر در یک ردیف و رک های با ظرفیت پایین و یک ردیف دیگر نگهداری می شود.

 • Room Oriented

  سیستم سرمایشی که برای کل فضای دیتا سنتر در نظر گرفته می شود .و به ساختار اتاق و ارتفاع سقف وابسته است. مکانیزم آن به این شکل است که هوای گرم و سرد را با یکدیگر ترکیب می کند. تا به دمای مناسب دیتا سنتر برسد.

 • Rack Oriented

  سیستم سرمایش در داخل رک قرار می گیرد .و وظیفه تنظیم دمای هر رک را به عهده دارد .تا دمای رک را همواره در دمای تنظیم شده نگه دارد .و به طور کلی فارغ از وابستگی به تغییرات دمای اتاق می باشد.

   سیستم مانیتورینگ

یستم مانیتورینگ باید طیف وسیعی از متغیرهای محیطی جهت حفاظت از فضای اتاق سرور شامل باشد. از جمله درجه حرارت ، سنسور رطوبت ، سنسور نشت آب ، ترانسدیوسر جریان .قطع ولتاژ و غیره در اختیار شما قرار دهد. معمولاً توصیه می گردد که دما نباید از 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) کمتر .و نباید از 28 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) بیشتر شود. اگرچه این محدوده وسیعی به نظر می رسد با این حال. این اعداد حداقل و حداکثر را نشان می دهند و معمولاً مرسوم است که تجهیزات در دمای محیط 20-21 درجه سانتیگراد. (68-71 درجه فارنهایت) نگهداری شوند.

   کنترل تردد و امنیت

برای کنترل دسترسی ورودی و خروجی افراد مجاز و بر روی مبادی ورودی وبرخی از مبادی خروجی سایت مرکز داده سیستم های کنترل دسترسی نصب خواهد شد. برای مبادی خروجی از کارت های مغناطیسی یا بیومتریک استفاده یا از Push Button استفاده می شود. همچنین دوربین های امنیتی نیز پوشش نسبتا کاملی با توجه به نیاز کارفرما در فضای مرکز خواهد داشت. صفحه نمایشی که برای نظارت تصاویر دوربین های مداربسته استفاده می شوند. معمولا مانیتور های حادثه یا نقطه ای نامیده شده و اجازه می دهند که اطلاعات تصاویر بدون خطا ودر لحظه دیده بانی شوند. و مانیتور های حادثه مستقیما باید روبروی اپراتور و در فاصله ی تقریبی 0.5 تا 1.5 متری .و با اندازه قطر 9-16 اینچی (22-40 سانتی متری) از وی نصب شوند.

   اعلان و اطفاء حریق

روش های استاندارد سیستم های اعلام حریق باید به شکلی باشد. که سبب آسیب رسانی به سرور ها و سایز تجهیزات نشود . برای تشخیص آتش سوزی ، سنسور های تشخیص ، کپسول های اطفاء حریق .کنترولر مرکزی راه اندازی و فعال سازی شود .سیستم اعلام حریق علاوه بر آژیر و هشدار می تواند به مدیران شبکه .SMS زده و آنان را از وضعیت موجود آگاه نماید.

اینک به استانداردهای لازم برای جلوگیری از تشویش آتش می پردازیم. که : در لوله کشی یا پایپینگ اعلام حریق حتما باید از لوله های گالوانیزه گرم بر اساس استاندارد. سایز PG13.5 با اتصالات استاندارد استفاده کرد و تنها در جاهایی که قابل دسترس نیست و خم در لوله به وجود می آید به ناچار از لوله فلکسیبل، استفاده و کابلهای نسوز برق از داخل این لوله ها عبور کند. دیواره های اتاق باید با رنگ ضد حریق یا همان Epoxy، جهت پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی ضد آتش پوشش داده شود.

Fm200 گاز مورد استفاده برای قرار دادن در اتاق سرور می باشد که از خانواده clean agent ها یا گازهای بی اثر می باشد. که بر اساس استاندارد msds گاز ها اثرات تخریب محیطی کم بدون اثر برروی تجهیزات الکترونیکی با قابلیت خاموش کنندگی بالا می باشد.

   سیستم روشنایی

با توجه به این که هرچه مصارف برق غیر IT. را در مراکز داده پایین بیاوریم دیتاسنتر کارایی بالاتری خواهد داشت. بنابراین میبایست از کم مصرف ترین لامپ ها استفاده نمود. اولویت با لامپ های led میباشد.استفاده از لامپ led در مرکز داده مجاز و توصیه شده است. اما به علت قیمت بالای این نوع لامپ ،. از لامپ های کم مصرف cpl نیز استفاده میشود.

همچنین قابل ذکر است استفاده از لامپ فلورسنت در دیتاسنتر ممنوع است.

بر اساس استاندارد TIA942 حداقل میزان روشنایی مجاز در اطاق ورودی. 500 لوکس در سطح افقی و 200 لوکس در سطح عمودی. در ارتفاع یک متری از سطح کف کاذب در بین راهرو تجهیزات میباشد.

 

   کابل کشی های شبکه و برق

کابل برقی که استفاده می شود از نظر کیفیتی استاندارد باشد و با توان مصرفی که قرار است از آن عبور کند دقیقا سایز شده باشد. البته همواره برای سایز کردن باید حداکثر توان را در نظر گرفت به اضافه ی درصدی هم بالا سری که معمولا 20 درصد بالا سری در نظر گرفته میشود.

مسیر ورود کابل محل هایی است که کابلی از آن وارد . خارج می شود ، مسیر ورود کابل باید زیر زمین باشد ،. مسیر هوایی ورود کابل به دیتاسنتر اصلا توصیه نمی شود .زیرا این کار احتمال آسیب پذیری فیزیکی کابل ها را بالا می برد .

مسیر های ورودی باید فضای کافی برای توسعه آینده داشته باشد. تا در صورت اضافه شدن کابل نیازی به بستر سازی جدید نداشته باشیم . هر تامین کننده باید حداقل یک لوله 4 اینچی در هر نقطه ورودی در اختیار داشته باشد.

سایر لوله های اضافی برای شبکه campus استفاده گردد.

پریز باید صنعتی و ارت دار باشد.

از OUTLET های صنعتی سه شاخه معمولا استفاده میشود.

سیم های روشنایی باید استاندارد باشد و نمره سیم صحیح انتخاب شود.

سیم و کابل بدون Pathway نباید وجود داشته باشد یعنی یا از داخل لوله عبور کند یا سینی یا سایر بستر ها.

     UPS

حالت یو پی اس های معمولی برق را توسط یک باتری شارژر. در باتری ها ذخیره میکنه. اما داینامیک یو پی اس خودش مثل ژنراتور برق تولید میکند . یو پی اس در صورت وجود ژنراتور 30 دقیقه تا 5 ساعت و در صورت عدم وجود.ژراتور 30 دقیقه تا 8 ساعت را بایستی برق تجهیزات شبکه را تامین نماید . برای نظارت بر عملکرد UPS سیستم مانیتورینگ UPS وظیفه ی نظارت بر پیش بینی و هشدار خرابی باتری، فشار برق و غیره را بر عهده دارد.

 •  تجهیزات کنترل برق نظیر تابلو برق ها ، UPS تا kVA 100 میتوانند در اطاق کامپیوتر نصب شوند.
 •  اما باطری های اسیدی ، UPS بالاتر از kVA 100 و هر UPS ی که دارای باطری تر باشد باید در فضایی مستقل مستقر گردد.
سیستم مدیریت هوشمند BMS.

با توجه به اینکه طبق استاندارد TIA942. هر دیتاسنتر می بایست دارای یک سیستم BMS می باشد. تا علاوه بر امکان مانیتورینگ مجموعه بتوان سناریو هایی را در زمان های خاص با تجمیع سیستم های دیگر از قبیل کنترل دسترسی . کنترل POE ، اطفاء حریق بصورت همزمان بوجود آورد. سیستم BMS برای مرکز در نظر گرفته شده است. با توجه به اهداف خاصBMS در دیتاسنترها، می بایست از راه خاص این فضا ها برای انجام BMS استفاده شود.

سیستم مدیریت هوشمند .باید قابلیت تجمیع و کارکرد همزمان و با قابلیت تاثیر گذاری سیستم های مختلف الکتریکی و مکانیکی ساختمان اعم از سیستم سرمایشی . سیستم روشنایی ، اعلام و اطفاء حریق ، نظارت مداربسته، کنترل دسترسی و سایر سیستمهای متداول در دیتاسنتر را داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره طراحی مرکز داده با ما تماس بگیرید.

 

 1. ارائه راهکارهای مراکز داده (Data Center)

مرکز داده تسهیلاتی است که عملیات و تجهیزات مشترک فناوری اطلاعات یک سازمان را برای اهداف ذخیره سازی، پردازش و انتشار داده ها و برنامه ها متمرکز می کند. از آنجایی که مراکز داده حیاتی ترین و اختصاصی ترین دارایی های یک سازمان را در خود جای داده اند، برای تداوم عملیات روزانه حیاتی هستند. در نتیجه امنیت و قابلیت اطمینان مراکز داده و اطلاعات آنها از اولویت های اصلی هر سازمانی است.

در گذشته، مراکز داده زیرساخت های فیزیکی بسیار کنترل شده بودند، اما ابر عمومی از آن زمان این مدل را تغییر داده است. به جز مواردی که محدودیت‌های نظارتی نیاز به یک مرکز داده در محل بدون اتصال به اینترنت دارد، بیشتر زیرساخت‌های مرکز داده مدرن از سرورهای فیزیکی داخلی به زیرساخت‌های مجازی تبدیل شده‌اند که از برنامه‌ها و بارهای کاری در محیط‌های چند ابری پشتیبانی می‌کنند.

مراکز داده یکی از نقاط بسیار حساس و بحرانی در شرکت ها و سازمان ها هستند که از ابتدای کار باید به صورت اصولی و با رعایت استانداردهای تایید شده جهانی طراحی و با استفاده از دانش متخصصین راه اندازی شوند.

 

نقش مرکز داده

مراکز داده بخشی جدایی ناپذیر از شرکت هستند که برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی تجاری و ارائه خدماتی مانند:

 • ذخیره سازی، مدیریت، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات
 • برنامه های بهره وری، مانند ایمیل
 • معاملات تجارت الکترونیک با حجم بالا
 • تقویت جوامع بازی آنلاین
 • کلان داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی

امروزه بیش از 7 میلیون مرکز داده در سراسر جهان وجود دارد. عملاً هر کسب‌وکار و نهاد دولتی مرکز داده خود را می‌سازد و نگهداری می‌کند یا به مراکز داده دیگران دسترسی دارد.

امروزه گزینه‌های زیادی در دسترس هستند، مانند اجاره سرورها در یک مکان هم‌زمان، استفاده از خدمات مرکز داده که توسط شخص ثالث مدیریت می‌شود، یا استفاده از سرویس‌های مبتنی بر ابر عمومی از میزبان‌هایی مانند آمازون، مایکروسافت، سونی و گوگل.

در بسیاری موارد راه اندازی مرکز داده برای سازمان از نظر امنیتی و به لحاظ ساختار سازمانی ضروری است ،بخش هایی که در یک مرکز داده وجود دارند عبارتند از :

 1. زیرساخت های ذخیره سازی داده ها
 2. زیر ساخت های شبکه ای
 3. منابع محاسباتی
 4. سیستم نرم افزاری
 5. سیستم توزیع قدرت
 6. سیستم تاسیسات
 7. سیستم فیزیکی

 

قبل از از ایجاد دیتا سنتر باید موارد زیر را در نقشه آن به طور کامل به عنوان استاندارد های مراکز داده در نظر بگیریم:

 • تهیه نقشه مهندسی ساختمان
 • مسیر گذاری کف وسقف جهت کابل کشی برق و شبکه
 • فاصله قرار گیری رک ها از هم.

 

 

در مراکز داده استانداردهای خاصی وجود دارد که برای کاربری اصولی حتما باید رعایت شود. از جمله این استانداردها

 1. مصالح و عملیات ساختمانی مورد نیاز برای یک اتاق سرور استاندارد
 • طراحی و سفارش درب اتاق سرور
 • کف کاذب اتاق سرور
 • دیوار اتاق سرور
 • کفپوش اپوکسی اتاق سرور
 • سقف کاذب اتاق سرور
 • چاه ارت

 

 1. برق و تاسیسات مورد نیاز برای اتاق سرور استاندارد
 • تابلو برق
 • ژنراتور
 • UPS
 • سیستم ارت
 • سرمایش اتاق سرور
 • اعلام و اطفاء حریق
 • سینی کابل و Ladder
 • کنترل تردد

 

 1. سقف کاذب

سقف کاذب یکی از عناصری است که در دیتاسنتر الزامی است. سقف اتاق سنتر به ساختمان متصل بوده و بار آن به سازه های اصلی ساختمان وارد می شود . لوله ها و سیم کشی سیستم اعلام و اطفاء حریق از طریق سقف کاذب انجام میگردد. کابل کشی برای سیستم نظارت تصویری و نصب خود دوربین نیز گاهی در سقف کاذب انجام میگردد.

ارتفاع مجاز سقف در دیتاسنتر 2.6 متر است. این ارتفاع از بالای کف کاذب تا زیر پایین ترین عنصر نصب شده زیر سقف کاذب .( مثل دوربین ، نازل های آتش نشانی و یا تجهیزات نور ) محاسبه میشود.

 

 1. کف کاذب

ارتفاع کف کاذب از سطح زمین در استاندارد TIA942 30 سانتی متر .و در استاندارد جدید طراحی دیتاسنتر BICSI 002 2011این ارتفاع به 50 سانتی متر نیز رسیده است.

کف کاذب حداقل یک ساعت توانایی مقاومت مقابل آتش را داشته باشد . در برابر بار های استاتیک ، الکتریسیته ساکن مقاوم باشد ، ظرفیت بارگذاری حداقل 7.2 KPA. و ظرفیت تحمل بار معلق 1.2 KPA برروی خود داشته باشد.

کف کاذب در مرکز داده هایی که در آن تجهیزاتی که کابل کشی از زیر است نصب می شود. اجباری است. کابل های زیر کف کاذب نباید بدون استفاده رها شود.

 

 1. دیوارها
 •  رنگ دیواره باید ضد حریق و عایق در برابر صدا باشد .
 •  دیواره های اتاق باید بدون پنجره بوده.
 •  درها باید با پهنای یک متر و ده تا یک متر بیست ارتفاع باشد .
 •  میزان تجهیزات و همچنین فضا برای تهویه تخمین زده شود.
 •  دیوار بدون درز و سوراخ باشد .

 

 1. سینی کابل و لدر

سینی های کابل باید به نحوی اجرا شود که جلو مسیر هوا را در زیر کف کاذب سد نکند. سینی های زیر کف کاذب ممکن است به صورت چند طبقه طراحی شوند. تا فضای کمتری را اشغال نموده و ظرفیت بیشتری را عرضه نماید . سینی های فلزی باید به سیستم ارت مرکز داده متصل شود. سینی کابل حداکثر با عمق 15 سانتی متر مجاز است. مسیر سینی کابل های زیر کف کاذب در هنگام طراحی باید با سایر تاسیسات نصب شده زیر کف کاذب هماهنگی لازم را داشته باشد . کابل ها درون سینی باید فیکس شود و لیبل شماره کابل مطابق استاندارد نصب شود . سینی ها باید در قالب چند استاندارد مهم پیاده سازی شوند . از جمله :

 • نارسانایی در برابر بارها – تحمل وزن بالا.
 •  غیر قابل اشتعال.
 •  مقاومت در برابر ضربه.
 •  دارای عمر مطلوب و بالا.
 •  ایده آل برای انواع آب و هوا ها.
 •  و سینی ولدرهای کابل با ورق استیل مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشد .

 

 1. سیستم تهویه

انتخاب سیستم خنک کننده بر اساس نوع و سطح درجه بندی مرکز داده انجام می گیرد. باید از تکنولوژی استفاده شود که قادر به کاهش بار تهویه هوا در اتاق سرور باشد .زیرا قبل از آنکه گرما در فضای اتاق سرور پخش شود جمع آوری و به خارج از اتاق سرور منتقل شود.

راه های توزیع هوای سرد به سه دسته براساس تجهیزات تقسیم بندی می شود .

 • Row Oriented

سیستم توزیع سرمایش در میان رک ها بالا و پایین کف کاذب یا در بین ردیف ها استفاده میشود . رک های ظرفیت بالاتر در یک ردیف و رک های با ظرفیت پایین و یک ردیف دیگر نگهداری می شود .

 • Room Oriented

  سیستم سرمایشی که برای کل فضای دیتا سنتر در نظر گرفته می شود .و به ساختار اتاق و ارتفاع سقف وابسته است. مکانیزم آن به این شکل است که هوای گرم و سرد را با یکدیگر ترکیب می کند. تا به دمای مناسب دیتا سنتر برسد.

 • Rack Oriented

  سیستم سرمایش در داخل رک قرار می گیرد .و وظیفه تنظیم دمای هر رک را به عهده دارد .تا دمای رک را همواره در دمای تنظیم شده نگه دارد .و به طور کلی فارغ از وابستگی به تغییرات دمای اتاق می باشد.

 1. سیستم مانیتورینگ

یستم مانیتورینگ باید طیف وسیعی از متغیرهای محیطی جهت حفاظت از فضای اتاق سرور شامل باشد. از جمله درجه حرارت ، سنسور رطوبت ، سنسور نشت آب ، ترانسدیوسر جریان .قطع ولتاژ و غیره در اختیار شما قرار دهد. معمولاً توصیه می گردد که دما نباید از 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) کمتر .و نباید از 28 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) بیشتر شود. اگرچه این محدوده وسیعی به نظر می رسد با این حال. این اعداد حداقل و حداکثر را نشان می دهند و معمولاً مرسوم است که تجهیزات در دمای محیط 20-21 درجه سانتیگراد. (68-71 درجه فارنهایت) نگهداری شوند.

 1. کنترل تردد و امنیت

برای کنترل دسترسی ورودی و خروجی افراد مجاز و بر روی مبادی ورودی وبرخی از مبادی خروجی سایت مرکز داده سیستم های کنترل دسترسی نصب خواهد شد. برای مبادی خروجی از کارت های مغناطیسی یا بیومتریک استفاده یا از Push Button استفاده می شود. همچنین دوربین های امنیتی نیز پوشش نسبتا کاملی با توجه به نیاز کارفرما در فضای مرکز خواهد داشت. صفحه نمایشی که برای نظارت تصاویر دوربین های مداربسته استفاده می شوند. معمولا مانیتور های حادثه یا نقطه ای نامیده شده و اجازه می دهند که اطلاعات تصاویر بدون خطا ودر لحظه دیده بانی شوند. و مانیتور های حادثه مستقیما باید روبروی اپراتور و در فاصله ی تقریبی 0.5 تا 1.5 متری .و با اندازه قطر 9-16 اینچی (22-40 سانتی متری) از وی نصب شوند .

 1. اعلان و اطفاء حریق

روش های استاندارد سیستم های اعلام حریق باید به شکلی باشد. که سبب آسیب رسانی به سرور ها و سایز تجهیزات نشود . برای تشخیص آتش سوزی ، سنسور های تشخیص ، کپسول های اطفاء حریق .کنترولر مرکزی راه اندازی و فعال سازی شود .سیستم اعلام حریق علاوه بر آژیر و هشدار می تواند به مدیران شبکه .SMS زده و آنان را از وضعیت موجود آگاه نماید .

اینک به استانداردهای لازم برای جلوگیری از تشویش آتش می پردازیم. که : در لوله کشی یا پایپینگ اعلام حریق حتما باید از لوله های گالوانیزه گرم بر اساس استاندارد .سایز PG13.5 با اتصالات استاندارد استفاده کرد و تنها در جاهایی که قابل دسترس نیست .و خم در لوله به وجود می آید به ناچار از لوله فلکسیبل. استفاده و کابلهای نسوز برق از داخل این لوله ها عبور کند. دیواره های اتاق باید با رنگ ضد حریق یا همان Epoxy. جهت پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی ضد آتش پوشش داده شود .

Fm200 گاز مورد استفاده برای قرار دادن در اتاق سرور می باشد که از خانواده clean agent ها یا گازهای بی اثر می باشد. که بر اساس استاندارد msds گاز ها اثرات تخریب محیطی کم بدون اثر برروی تجهیزات الکترونیکی با قابلیت خاموش کنندگی بالا می باشد .

 1. سیستم روشنایی

با توجه به این که هرچه مصارف برق غیر IT. را در مراکز داده پایین بیاوریم دیتاسنتر کارایی بالاتری خواهد داشت. بنابراین میبایست از کم مصرف ترین لامپ ها استفاده نمود.اولویت با لامپ های led میباشد.استفاده از لامپ led در مرکز داده مجاز و توصیه شده است.اما به علت قیمت بالای این نوع لامپ ،. از لامپ های کم مصرف cpl نیز استفاده میشود.

همچنین قابل ذکر است استفاده از لامپ فلورسنت در دیتاسنتر ممنوع است.

بر اساس استاندارد TIA942 حداقل میزان روشنایی مجاز در اطاق ورودی . 500 لوکس در سطح افقی و 200 لوکس در سطح عمودی . در ارتفاع یک متری از سطح کف کاذب در بین راهرو تجهیزات میباشد.

 

 

 1. کابل کشی های شبکه و برق

کابل برقی که استفاده می شود از نظر کیفیتی استاندارد باشد .و با توان مصرفی که قرار است از آن عبور کند دقیقا سایز شده باشد. البته همواره برای سایز کردن باید حداکثر توان را در نظر گرفت به اضافه ی درصدی هم بالا سری که معمولا 20 درصد بالا سری در نظر گرفته میشود.

مسیر ورود کابل محل هایی است که کابلی از آن وارد . خارج می شود ، مسیر ورود کابل باید زیر زمین باشد ،. مسیر هوایی ورود کابل به دیتاسنتر اصلا توصیه نمی شود .زیرا این کار احتمال آسیب پذیری فیزیکی کابل ها را بالا می برد .

مسیر های ورودی باید فضای کافی برای توسعه آینده داشته باشد. تا در صورت اضافه شدن کابل نیازی به بستر سازی جدید نداشته باشیم . هر تامین کننده باید حداقل یک لوله 4 اینچی در هر نقطه ورودی در اختیار داشته باشد.

سایر لوله های اضافی برای شبکه campus استفاده گردد .

پریز باید صنعتی و ارت دار باشد.

از OUTLET های صنعتی سه شاخه معمولا استفاده میشود.

سیم های روشنایی باید استاندارد باشد و نمره سیم صحیح انتخاب شود.

سیم و کابل بدون Pathway نباید وجود داشته باشد یعنی یا از داخل لوله عبور کند یا سینی یا سایر بستر ها.

 1. UPS

حالت یو پی اس های معمولی برق را توسط یک باتری شارژر. در باتری ها ذخیره میکنه. اما داینامیک یو پی اس خودش مثل ژنراتور برق تولید میکند . یو پی اس در صورت وجود ژنراتور 30 دقیقه تا 5 ساعت و در صورت عدم وجود.ژراتور 30 دقیقه تا 8 ساعت را بایستی برق تجهیزات شبکه را تامین نماید . برای نظارت بر عملکرد UPS سیستم مانیتورینگ UPS وظیفه ی نظارت بر پیش بینی و هشدار خرابی باتری ، فشار برق و غیره را بر عهده دارد .

 •  تجهیزات کنترل برق نظیر تابلو برق ها ، UPS تا kVA 100 میتوانند در اطاق کامپیوتر نصب شوند.
 •  اما باطری های اسیدی ، UPS بالاتر از kVA 100 و هر UPS ی که دارای باطری تر باشد باید در فضایی مستقل مستقر گردد.
سیستم مدیریت هوشمند BMS.

با توجه به اینکه طبق استاندارد TIA942. هر دیتاسنتر می بایست دارای یک سیستم BMS می باشد. تا علاوه بر امکان مانیتورینگ مجموعه بتوان سناریو هایی را در زمان های خاص با تجمیع سیستم های دیگر از قبیل کنترل دسترسی . کنترل POE ، اطفاء حریق بصورت همزمان بوجود آورد . سیستم BMS برای مرکز در نظر گرفته شده است . با توجه به اهداف خاصBMS در دیتاسنترها ، می بایست از راه خاص این فضا ها برای انجام BMS استفاده شود.

سیستم مدیریت هوشمند .باید قابلیت تجمیع و کارکرد همزمان و با قابلیت تاثیر گذاری سیستم های مختلف الکتریکی و مکانیکی ساختمان اعم از سیستم سرمایشی . سیستم روشنایی ، اعلام و اطفاء حریق ، نظارت مداربسته ، کنترل دسترسی و سایر سیستمهای متداول در دیتاسنتر را داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره طراحی مرکز داده با ما تماس بگیرید.

 

 

آنلاین بخرید، در محل تحویل بگیرید ...

کالاها و تجهیزات تخصصی با تضمین بهترین قیمت و آسانترین راه خرید