با ما تماس بگیرید: 03136670004

سوئیچ های کاتالیست

 

معرفی سوئیچ های کاتالیست سیسکو

کلاس سوئیچ های کاتالیست سیسکو در حال حاضر از رایج ترین سوئیچ های به کار گرفته شده در شرکت ها و سازمان های بزرگ در دنیا و  همینطور کشور ما هستند. تنوع در طراحی و مدل های مختلف باعث شده است نیازهای حوزه وسیعی از کاربردها و راهکارهای شبکه با به کارگیری این نوع سوئیچ ها مرتفع شود. این کلاس از سوئیچ ها در سری های مختلفی تولید شده و هر سری شامل تعداد زیادی مدل است که بر اساس نیاز مجموعه خود می توانید بهینه ترین آنها را انتخاب نمائید.

 

 

سوئیچ های کاتالیست در دو نوع کلی فیکس و ماژولار تولید می شوند. سوئیچ های فیکس دارای یک شاسی و تعدادی درگاه ثابت هستند. البته در برخی مدل ها برای توسعه درگاه های شبکه، اینترفیس های WAN و یا افزودن ماژول های ارتباطی فیبر امکان افزودن اسلات و کارت های توسعه به صورت محدود وجو دارد. اما در سری های ماژولار امکان انتخاب بین پردازنده ها و ماژول های سوئیچینگ با تنوع در تعداد و نوع پورت برای یک شاسی وجود دارد. به همین خاطر از این نوع سوئیچ ها تحت عنوان سوئیچ های chassis-based  هم نام برده می شود. این نوع سوئیچ ها بازدهی و توان بسیار زیادی داشته و در عین حال عمر مفید آنها بسیار بالاست. از دیگر مزایای مهم آنها توانمندی آنها در موضوع  افزونگی شبکه  است. در این نوع سوئیچ ها می توان قاعده افزونگی را در مورد منبع تغذیه، ماژول های سوئیچینگ و بسیاری از اجزاء دیگر به راحتی به کار گرفت.

در تشخیص نوع یک سوئیچ می توان گفت معمولا سری هایی که نام آنها با عدد دو آغاز می شود از نوع لایه دو و سری هایی که نام آنها با عدد سه آغاز می شود مختص لایه سه هستند. سری های ویژه لایه دو مثل سری 2950 و 2960 بدلیل خاصیت ذاتی آنها که در لایه اکسس کار میکنند طبیعتا تقاضای بسیار زیادی در بازار دارند و از پر فروش ترین سری سوئیچ های سیسکو محسوب میگردند کیفیت بسیار خوب در ساخت،قابلیت های پیشرفته نظیر  VLANing و سهولت درکانفیگ کردن ،بهره مندی از پورت های جانبی فیبر حتی  تا 10G پهنای باند، در مدل های جدید و همچنین سیستم عامل خوب و کارا تنها قسمتی از ویژگی های این سری از سوئیچ های سیسکو است . 

 

سوئیچ های کاتالیست لایه سه علاوه بر برخورداری از قابلیت های سوئیچ های لایه دو می توانند ارسال بسته ها را با قابلیت های سخت افزاری یک مسیریاب هم انجام دهند. با اینکار می توان در کاهش هزینه ها به مقدار زیادی صرفه جویی کرد  زیرا نیازی به خرید روتر های اضافی برای استفاده از قابلیت های VLAN و ایجاد ترافیک بین VLANها نخواهد بود. پروتکل های مسیریابی مانند EIGRP و در برخی اوقات OSPF می توانند با استفاده از تعریف شدن یکی از پورت های سویچ به عنوان پورت مسیریابی مورد استفاده قرار بگیرند . سویچ های لایه سوم در طراحـی های شبکه ای معمولا در سطح لایه توزیـع ( Distribute )    و یا هسته ( Core ) شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. سری های مختلف سوئیچ های کاتالیست عبارتند از: سری های فیکس  2950، سری 2960، سری 3560، سری 3650، سری 3750، سری 3850 و سری های ماژولار، 1700، 3000، 4500، 4900، 5000 و 6500.

 

 

 

 

آنلاین بخرید، در محل تحویل بگیرید ...

کالاها و تجهیزات تخصصی با تضمین بهترین قیمت و آسانترین راه خرید