با ما تماس بگیرید: 03136670004
اخبار

 

Choronos شبکه بی سیم مجهز به مکان یاب و بدون نیاز به رمز عبور

  • 21\01\1395
 
در بسیاری از مکان‌هایی که وای‌فای ارائه می‌شود، برای تمامی افرادی که سیستم هوشمند دارند قابل شناسایی و استفاده است. خصوصا با ظهور نرم افزارهای هک وای فای این موضوع به یک معضل حاد امنیتی تبدیل شده است. اما محققان موفق به طراحی نوعی وای‌فای شدند تا برای کاربر مشخصی قابل استفاده باشد و دیگران از آن استفاده نکنند
 
 
 
 
 

 

بر اساس این تحقیق، سیستم Chronos به قدری هوشمند است که میتواند تفاوت بین افراد حاضر در یک کافی شاپ و کسانی که در بیرون مشغول رفت و آمد هستند را تشخیص دهد و روتر موجود در این کافی شاپ تنها به کاربران حاضر در این محیط اجازه دسترسی به اینترنت را میدهد. به عنوان یک کاربرد جانبی می توان از این فن آوری برای حفظ فاصله مطمئنه تجهیزاتی نظیر پرنده های بدون سرنشین یا دوربین های پرنده (Drones) از افراد یا  اشیاء در یک محیط بسته استفاده کرد.

 

 

محققان دانشگاه (Massachusetts Institute of Technology)  MIT به تازگی سازوکار جدیدی برای استفاده از فن آوری WiFi ابدع و معرفی کرده اند. در این راهکار فرآیند اتصال به شبکه بسیار آسان تر شده و علاوه بر این برای‌ اولین‌ بار با استفاده از امواج اینترنت بی‌سیم، امکان موقعیت‌یابی در داخل ساختمان‌های عمومی و منازل را فراهم می گردد.

از نظر کاربران، شبکه‌های بی‌سیمی، مناسب هستند که دستگاه‌های موجود در محدوده را به سرعت شناسایی کنند. این فناوری بی‌سیم، با نام Chronos ارائه شده است که در تعیین موقعیت، 20 برابر دقیق‌تر از موارد گذشته است. شناسایی کاربر با استفاده از این وای‌فای تا 97 درصد درست استاین سیستم فقط کاربر خود را شناسایی کرده و به او امکان دسترسی به شبکه را خواهد داد

این فن آوری که تحت عنوان Dubbed Chronos از آن نامبرده می شود، از دستاوردهای  محققان لابراتوآر هوش مصنوعی(CSAIL)  و دانشکده علوم رایانه این دانشگاه است. این لابرتوآر معتقد است Dubbed Chronos  امکان تسهیل در هوشمندسازی اماکن مسکونی، ارائه شبکه بی سیم بدون رمز و در عین حال ایمن را به کاربران فراهم می سازد. در این سیستم فرستنده (Access Point) قادر است بدون استفاده از هرگونه حسگر (Sensor)، با دقت ده سانتی متری موقعیت مکانی هر کاربر را تشخیص و بر اساس آن تصمیم به سرویس دهی یا عدم سرویس  دهی بگیرد.

 

 

اساس عملکرد موقعیت‌یاب داخلی سیستم Dubbed Chronos بر مبنای تقلید و آشکارسازی سیگنال‌های رادیویی محیط است. در این سازوکار      Chronos مدت زمانی را که طول میکشد تا داده از کاربر به نقطه دسترسی برسد را محاسبه کرده ، بر اساس آن دو پارامتر مهم فاصله و زاویه گیرنده را تشخیص می دهد. برای این اندازه گیریها از چندین باند وایفای استفاده میشود. پس از تعیین محل کاربر، سپس روتر تصمیم میگیرد که اجازه دسترسی کاربر به اینترنت، داده شود یا خیر. مشاهده ویدئوی زیر برای آشنایی با کاربردهای این فن آوری خالی از فایده نخواهد بود:

 

<p dir=">  <p> </p> <p dir="> 

 

سیستم موقعیت‌یاب داخلی یا Chronos با استفاده از تجهیزات فرستنده و گیرنده امواج وای‌فای در 35 کانال از 2.4 گیگاهرتز تا 5.8 گیگاهرتز قادر به محاسبه فاصله بین گیرنده و فرستنده با اختلاف حرکت امواج در محیط است.

این سیستم قادر است تا در فاصله زمانی بسیار اندک معادل دو تا سه میکروثانیه موقعیت کانال را تعویض کرده و امکان محاسبه فاصله در گیرنده را فراهم سازد.

محققان  MIT با آزمایش این سیستم در فضاهای داخلی مثل آپارتمان و یا ساختمان‌های اداری موفق شدند تا تلفن‌های همراه هوشمند و رایانه‌های شخصی را با دقت بین 10 تا 65 سانتیمتر موقعیت‌یابی و همچنین با استفاده از نرم‌افزار مربوطه امکان نمایش گرافیکی در گیرنده را فراهم کنند.

دیپاک ویشت، دانشجوی دکترای مهندسی الکترونیک از موسسه MIT اظهار کرد: به کمک این فناوری می‌توان موقعیت تلفن‌های همراه هوشمند در ساختمان‌های بزرگ را شناسایی و همچنین به جهت‌یابی ربات‌های هوشمند در فضای داخلی ساختمان‌ها کمک کرد.

 

 

وی در ادامه افزود: با توجه به محبوبیت فناوری اینترنت بی‌سیم، خوشبختانه زیرساخت‌های گسترش این فناوری فراهم است، به‌طوری‌ که تنها با تولید نرم‌افزارهای مربوطه می‌توان از امواج وای‌فای موجود در محیط به منظور موقعیت‌یابی در ساختمان‌ها نیز استفاده کرد.

منبع خبر: pcmag.com


 


نظرات کاربران
ارسال نظر