با ما تماس بگیرید: 03136670004

پشتیبانی و نگهداری پروژه های VoIP

پشتیبانی سیستم VoIP به چه معناست؟

خدمات و پشتیبانی VoIP در واقع وظایفی‌ است که پس از پیاده سازی و استقرار مرکز تلفن VOIP از سوی شرکت مجری اجرا می‌شود. معمولا در زمان تنظیم قرارداد اجرای پروژه، شرکت‌های این حوزه زمانی را به عنوان پشتیبانی رایگان سیستم تلفن تحت شبکه جهت رسیدن به پایداری ارائه می‌دهند و در صورت نیاز و تایید کارفرما قراردادی مبنی بر ارائه خدمات و پشتیبانی VoIP به صورت فصلی، شش ماهه یا سالیانه تنظیم می‌شود. در مدت قرارداد پشتیبانی، شرکت مجری موظف است طبق مفاد قرارداد، مرکز تلفن VoIP مستقر را از لحاظ نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، تهیه نسخه پشتیبانی و … بررسی نماید و مشکلات احتمالی را به حداقل برساند یا در زمان بروز خطا در سیستم در اسرع وقت مشکل را برطرف نماید.

چرا VoIP نیاز به پشتیبانی دارد؟

سیستم تلفن VOIP مانند سایر سرویس‌های تحت شبکه علاوه بر اینکه برای پیاده‌سازی و استقرار نیازمند یک متخصص باتجربه است، برای راهبرد و پشتیبانی نیز به یک متخصص نیاز دارد. سرویس و تجهیزات زیادی در شبکه داخلی شرکت دست در دست هم می‌دهند تا شما بتوانید از خدمات مرکزتلفن VoIP استفاده کنید. سرور، سوییچ‌ها، کامپیوترها، زیرساخت شبکه، اینترنت و به صورت کلی تمامی زیرساخت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شرکت در ارتباط با هم یک سرویس را به کاربران ارائه می‌دهند. بنابراین در وهله اول صحت عملکرد هرکدام از این اجزا بسیار حائز اهمیت است و هر کدام از این بخش‌ها به نسبت مقیاس شرکت ممکن است نیازمند کارشناس پشتیبانی باشد.

سیستم تلفن VOIP یک سیستم پیشرفته تلفنی است که از پایداری خوبی نیز برخوردار است. اما از این موضوع نمی‌توان گذشت که چنین سرویس هوشمندی هیچگاه به مشکل نخورد یا نیازمند هیچگونه تغییر یا بررسی منظم نباشد. فرض کنید پس از مدتی تصمیم می‌گیرید تغییراتی در سرور خود ایجاد کنید. مثلا منوی تلفن‌گویا را تغییر دهید، داخلی اضافه کنید، از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید یا صف انتظار جدیدی بسازید. همچنین ممکن است به هر دلیلی سرور مرکز تلفن VoIP شما دچار اختلال شود، بنابراین در این شرایط شما نیاز به یک کارشناس پشتیبان مستقر در شرکت خود یا به صورت On Call در همان شرکت ارائه دهنده خدمات VoIP خواهید داشت.

 

موارد مهم در قراردادها:

تعهدات طرفین

یکی از مهمترین مواردی که باید در قراردادها ذکر شود تعهدات طرفین در پروژه است ، دو طرف قرارداد ملزم به رعایت تعهدات ذکر شده در قرارداد خواهند بود ، لذا مفادی که در این بند ذکر می شود بسیار حائز اهمیت است. مثلا کارفرما متعهد می شود که در خلال  پروژه فرد یا افراد دیگری در تنظیمات تجهیزات به هیچ نحوی دخل و تصرف نداشته باشند و شرکت خدمات VoIP متعهد میشود که علاوه بر انجام سرویس دوره ای حتما در زمان های مورد نیاز کارفرما در اسرع وقت در محل حاضر شده و نسبت به رفع ایرادات موجود بکوشد.

 

پشتیبانی دقیقا روی چه مواردی انجام می گیرد

این بند باید کاملا دقیق و صریح نوشته شود و به اطلاع طرفین برسد ، مثلا اینکه دقیقا چه تجهیزاتی تحت پشتیبانی شرکت خدمات VoIP می باشد و دقیقا چه خدماتی رو این تجهیزات از طرف شرکت قابل پذیرش است. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات بعدی این بند را با دقت مطالعه کنید.

 

موارد مالی

این بند توافقی است بین طرفین قرارداد و می توان انحاء مختلفی داشته باشد ولی مساله ای که وجود دارد این است که هر آنچه از ابتدا مورد توافق طرفین قرار می گیرد باید در این بند وارد شود. نحوه تسویه حساب باید در این بند مشخص گردد.

 

نوع پشتیبانی

پشتیبانی از سیستم VoIP بسته به گستردگی پروژه و نوع نیاز کارفرما می تواند به اشکال مختلفی صورت پذیرد .مثلا اگر مقیاس پروژه بزرگ باشد کارفرما می تواند نوع پشتیبانی دائم را انتخاب کند که در این صورت یک نیروی مستقر در محل از طرف شرکت معرفی خواهد شد و یا اگر مقیاس پروژه کوچک باشد یا نیروهای فنی کارفرما بتوانند پروژه را اداره کنند پشتیبانی به صورت دوره ای و یا موردی بر حسب نیاز کارفرما اتفاق بیفتد.

 

اعتبار زمانی قرارداد

اینکه قرارداد بین شرکت و کارفرما تا چه مدت اعتبار داشته باشد و در زمان اتمام قرارداد چه اتفاقاتی بیفتد در این بند اعلام می گردد. شرکت موظف است تا پایان مدت زمان اعتبار قرارداد خدمت مورد توافق با کارفرما را ارائه نماید.

 

موارد قابل پشتیبانی در پشتیبانی پروژه های VoIP چیست؟

  1. بازدیدهای دوره ای به صورت حضوری و در محل کارفرما حتی اگر مشکل یا مورد خاصی وجود نداشته باشد
  2. عیب یابی و رفع عیب مرکز تلفن در صورت بروز مشکلات و همچنین سایر تجهیزات VoIP اعلام شده در قرارداد
  3. تهیه نسخه پشتیبان از کلیه تجهیزات مورد توافق در قرار داد
  4. افزودن امکانات جدید و به روز رسانی سیستم ، مثلا اضافه کردن داخلی ها ، صف ها و ...

و

  1. ارائه مشاوره در راستای بهبود کیفیت سیستم و افزایش بهره وری

 

جهت دریافت مشاوره و درخواست پشتیبانی با ما تماس بگیرید.

 

آنلاین بخرید، در محل تحویل بگیرید ...

کالاها و تجهیزات تخصصی با تضمین بهترین قیمت و آسانترین راه خرید