با ما تماس بگیرید: 03136670004

تفاوت روتر و اکسس پوینت بی سیم

در این مقاله به تعریف روتر و اکسس پوینت بی سیم پرداخته‌ایم و تفاوت‌هایی که این دو با یکدیگر دارند را بررسی کرده‌ایم.
تفاوت روتر و اکسس پوینت بی سیم

دنیای شبکه، متشکل از تجهیزات و دستگاه‌های بسیاری است که هریک وظیفه‌ای را برعهده دارند و عملکرد صحیح آن‌ها روی کل شبکه تاثیر مستقیم دارد. در میان تجهیزات شبکه، روتر و اکسس پوینت بی‌سیم با توجه به کاربردی که دارند، در بسیاری از موارد یا به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند یا از آن‌ها به درستی استفاده نمی‌شود. با توجه به این موضوع باید درباره تفاوت روتر و اکسس پوینت بی‌سیم اطلاعات مناسبی به دست آورد تا بتوان به درستی از آن‌ها استفاده کرد.
در این مقاله قصد داریم به توضیح تفاوت‌هایی که بین روتر و اکسس پوینت بی‌سیم وجود دارد، بپردازیم تا با اطلاعات بیشتری بتوانیم از این تجهیزات بهره‌مند شویم.

اکسس پوینت بی‌سیم (Wireless Access Point) چیست؟

اکسس پوینت بی‌سیم به عنوان یک فرستنده یا گیرنده عمل می‌کند و شبکه کابلی یا بی‌سیم را گسترش می‌دهد. به طور کلی زمانی از اکسس پوینت بی‌سیم استفاده می‌شود که سیگنال‌های وای‌فای ضعیف، نقاط کور یا مواردی برای گسترش شبکه وجود داشته باشد. باید اشاره کرد که در دنیای شبکه به اکسس پوینت بی‌سیم (Wireless Access Point) به اختصار WAP گفته می‌شود.

روتر بی‌سیم (wireless router) چیست؟

روتر بی‌سیم دستگاهی است که بسته‌های داده را در میان شبکه مسیردهی می‌کند و نسبت به اکسس پوینت از قابلیت‌های دیگری نیز برخوردار است. روتر می‌تواند از طریق آدرس‌های IP به اینترنت متصل شود، همچنین در روتر ویژگی NAT یا ترجمه آدرس شبکه وجود دارد که با بهره‌مندی از آن به روت دهی ترافیک میان دو شبکه مختلف می‌پردازد.

تفاوت‌های روتر و اکسس پوینت بی‌سیم

حالا نوبت آن است که با توجه به اطلاعاتی که درباره روتر و اکسس پوینت به دست آوردیم، نسبت به تفاوت‌هایی که این دو دستگاه با یکدیگر دارند هم اطلاعاتی کسب کنیم.

تفاوت در نقش و عملکرد

روتر بی‌سیم به صورت همزمان می‌تواند چندین کاربرد متفاوت از جمله روتر، اکسس پوینت، سوئیچ، سرور DNS و سرور DHCP داشته باشد. این در حالی است که نقش‌ها و کاربرد‌های اکسس پوینت با روتر متفاوت است و نقش‌های آن شامل اکسس پوینت، AP+Bridge،‌ ریپیتر،  Wireless client و Multi-SSID می‌شود.

یک پورت مهم، پورت WAN

وای‌فای اکسس پوینت از گسترش دامنه بی‌سیم استفاده می‌کند و به روتر شما متصل می‌شود تا کاربر به شبکه و اینترنت دسترسی پیدا کند. یک شبکه WiFi AP تا زمانی که از WAN استفاده نکند، نمی‌تواند به تنهایی به ISP متصل شود. این در حالی است که روتر خود به تنهایی می‌تواند به ISP متصل شود و ارتباط با اینترنت را برقرار کند. به طور کلی باید گفت روتر بی سیم از پورت WAN برخوردار است ولی اکسس پوینت بی‌سیم فاقد این پورت است.

منطقه پشتیبانی

روتر بی‌سیم معمولا در سازمان‌های کوچک و ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که اکسس پوینت بی سیم در سازمان‌های بزرگ و مکان‌هایی که درخواست برای AP زیاد است، کاربرد دارد.

روتر یا اکسس پوینت کدام را بخریم؟

تا اینجا با روتر و اکسس پوینت و تفاوت‌هایی که این دو دستگاه با یکدیگر دارند، آشنا شدیم. با داشتن این اطلاعات می‌توانیم راحت‌تر و آگاهانه‌تر نسبت به خرید این محصولات اقدام کنید. به طور کلی باید گفت اکسس پوینت دستگاهی است که تنها وظیفه اتصال دستگاه‌ها به شبکه WiFi را بر عهده دارد و برای اتصال به اینترنت به روتر نیاز دارد.
با توجه به این مسئله در صورتی که قصد توسعه شبکه وایرلس خود را داریم، باید از یک اکسس پوینت استفاده کنیم و در صورتی که تمایل به ایجاد شبکه‌ای بی‌سیم با چندین کاربر در منزل را داشته باشیم، باید از روتر بی‌سیم استفاده کنیم. 

تفاوت سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

سوئیچ شبکه و روتر دو ابزار کاربردی و مهم در شبکه محسوب می‌شوند که در این مقاله به تفاوت‌های این دو با یکدیگر پرداخته‌ایم.
تفاوت سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

اگر با دنیای کامپیوتر و شبکه سروکار داشته باشید، به طور حتم با نام ابزارهایی مثل روتر و سوئیچ بسیار مواجه شده‌اید. این ابزارها در شبکه نقش اساسی و مهمی را برعهده دارند که به همین علت شناخت کاربرد آن‌ها اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. سوئیچ شبکه و روتر از ابزارهایی هستند که انواع مختلفی از آن‌ها در بازار وجود دارد که از بهترین آ‌ن‌ها می‌توان سوئیچ و روتر سیسکو اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل تفاوت سوئیچ شبکه و روتر را بیان کنیم تا بتوانیم چگونه و کجا باید از این دو ابزار استفاده کنیم.

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان چندین رایانه را با استفاده از ارتباط LAN به یکدیگر متصل کرد. این ابزار امکانی را فراهم می‌کند تا تمامی دستگاه از جمله رایانه‌ها، سرور‌ها در یک شبکه تجاری کوچک به منظور اشتراک گذاری منابع به یکدیگر متصل شوند. استفاده از این ابزار امکانی را فراهم می‌آورد تا بتوان در یک ساختمان و با دستگاه‌های متصل اطلاعات را به اشتراک گذاشت و با یکدیگر صحبت کرد. نکته قابل توجهی که درباره سوئیچ وجود دارد، آن است که ساختن شبکه تجاری کوچک بدون داشتن این ابزاری کاری غیر ممکن است.

روتر چیست؟

روتر وسیله‌ای است که توانایی اتصال چند سوئیچ را به یکدیگر دارد که با استفاده از آن می‌توان شبکه بزرگتری را تشکیل داد. شبکه‌ای که روتر تشکیل می‌دهد، می‌تواند در یک مکان واحد یا در چند مکان باشد. علاوه بر این باید گفت روتر امکان اتصال چندین کاربر به اینترنت را نیز فراهم می‌آورد. روتر ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان بسته‌ها را بین شبکه‌های مختلف ارسال و دریافت کرد.

تفاوت‌های سوئیچ شبکه و روتر

به طور کلی باید گفت سوئیچ شبکه برای اتصال رایانه‌ها درون یک شبکه کاربرد دارد ولی از روتر برای اتصال چندین شبکه استفاده می‌شود. با توجه به این کاربرد در صورتی در شبکه خانگی تنها یک روتر وجود داشته باشد، تمام کاربران می‌توانند به اینترنت متصل شوند. روتر وسیله‌ای که تمامی دستگاه‌های متصل به یک کابل یا مودم DSL را هدایت می‌کند.
با توجه به کاربردی که سوئیچ‌ها دارند، در شبکه‌های بزرگ مانند مدرسه‌ها و اماکن تجاری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این دستگاه تمامی رایانه‌ها را با استفاده از یک شبکه محلی یا LAN به یکدیگر متصل می‌کند. در شبکه‌های بزرگ ممکن است از چندین سوئیچ استفاده شود که گروه‌های مختلف سیستم‌های رایانه را به یکدیگر متصل می‌کنند. این سوئیچ‌ها به طور معمول به روتر متصل می‌شوند و به دستگاه‌‌ها اجازه دسترسی به اینترنت را می‌دهند.
از دیگر تفاوت‌های سوئیچ شبکه با روتر آن است که روتر‌های مدرن از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند و قادر به عملکردی مشابه با سوئیچ‌ها نیز هستند. سوئیچ شبکه و روتر در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شود تا کاربران بتوانند با توجه به نیاز و نوع کاربری خود نسبت به خرید این محصول اقدام کنند.


نظرات کاربران
ارسال نظر
سایر مقالات
تفاوت روتر و اکسس پوینت بی سیم

تفاوت روتر و اکسس پوینت بی سیم

در این مقاله به تعریف روتر و اکسس پوینت بی سیم پرداخته‌ایم و تفاوت‌هایی که این دو با یکدیگر دارند را بررسی کرده‌ایم.
تفاوت سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

تفاوت سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

سوئیچ شبکه و روتر دو ابزار کاربردی و مهم در شبکه محسوب می‌شوند که در این مقاله به تفاوت‌های این دو با یکدیگر پرداخته‌ایم.